Köha kimbutab? Viis väärt nõuannet sellest vabanemiseks

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Foto: Unsplash

Näib, et jahedamate ilmadega kaasneb alati ka tüütu köha. Mida teha, et sellest võimalikult kiiresti lahti saada?

Unetud ööd?
Kõigepealt aga kordame üle, mida köha endast üldse kujutab. Nimelt on see organismi loomulik kaitserefleks, mille abil püüab keha vabaneda hingamisteedesse sattunud ärritajast. Kõige sagedamaks köha põhjustajaks on ülemiste hingamisteede viirusnakkused.

Köha võib kesta paarist nädalast kuni paari kuuni.

Viirushaiguse alguses on köha kuiv, kinnine, ärritav ja röga on raske välja köhida. Limaskestad on kuivad, põletikulised ja köhimine on valus. Infektsiooni edenedes muutub köha lahtisemaks, kuid sekreet aga on sitke ja seda on endiselt raske välja köhida.

Kuna köha olulisus seisneb selles, et ta aitab hingamisteid puhastada, siis ei ole hea mõte köha maha suruda. Samas, kui köha on nii tõsine, et ei lase magada, siis võib seda viimase võimalusena kaaluda.

Siin on viis nõuannet, kuidas köhast vabaneda: 

  • Kõige olulisem on palju juua. Olgu selleks toasoe vesi või rögalahtistava toimega ravimtaimetee (näiteks paise- või teeleht). Looduslikud preparaadid sisaldavad näiteks luuderohtu või Islandi samblikku. Tugevamad rögalahtistajad sisaldavad toimeainena ambroksooli, atsetüültsüsteiini, bromheksiini, mida on võimalik kasutada nii siirupi, lahuse kui ka tablettidena.
Carmolis tilgad (40 ml). Hind 11,86 €.
  • Abi võib otsida inhalaatori kasutamisest, millesse sobib lisada füsioloogilist lahust. Auru sissehingamine leevendab köha ja aitab põletikulisel ning valulikul limaskestal taastuda.
  • Kui inhalaatorit kodus ei ole, võib auru teha ka vanal heal traditsioonilisel meetodil: kuuma vee auru käteräti all sisse hingates. Sellele võib lisada erinevaid eeterlike õlisid, näiteks nulu- või eukalüptiõli.
  • Jalataldadele ja/või rindkerele määrida hanerasvasalvi või eeterlike õlisid sisaldavat palsamit.
Tervix hanerasvasalv Villy (50 g). Hind 10,35 €.
  • Kui köha ei lase magada, võib kasutada köhapärssijat, mille toimeaine on okseladiinvesiniktsitraat. Ravimit tohib kasutada ainult paari päeva vältel ja määratud annuseid ei tohi kindlasti ületada.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.