Kolm põhjust, miks iga moefänn peaks sel talvel Pariisi sõitma

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Vaade Pariisile Fondation Louis Vuittoni katuselt. Foto: Silvia Pärmann

Kui airBalticu otselend Tallinnast Pariisi kohal värvilistele puulatvadele lähenema hakkab, on hetkeks isegi raske uskuda, et nii vähe lõuna poole sõites saab nii palju ajas sooja sügisesse tagasi rännata.

Kui ilm välja arvata, siis kõiges muus mõttes on Pariis meist aga mitu hooaega ees. Selleks piisab vaid mõnetunnisest jalutuskäigust moepealinna tänavatel.

Ent soe sügis teeb tuju heaks isegi siis, kui teie plaan on päevad veeta sees, täpsemalt muuseumites. Pariis ei ole Tallinn, kus ka populaarsematel näitustel on kerget tunglemist märgata vaid avamispäeval.

Selle talve kõige kuumem koht on Musée des Arts Décoratifs (107 rue de Rivoli), kus toimub Christian Diori moemaja 70. aastapäevale pühendatud näitus. Sinna pääsemiseks tuleb tänaval ära seista pikk järjekord ja sel hetkel, kui järjekorra lõppu silmate, ei ole teil tõesti kõige vähematki kliima soojenemise vastu.

Vaid kümme aastat jõudis ikooniline Christian Dior ise oma loodud moemaja juhtida, ent  näitus annab ülevaate ka talle järgnenud peakunstnike Yves Saint Laurent’i, Marc Bohani, Gianfranco Ferré, John Galliano, Raf Simonsi, Maria Grazia Chiuri töödest. On isegi raske otsustada, kas muljetavaldavamad on moekunstnike tööd või kogu näituse kujundus.

Diori näitusel on üks saal pühendatud moemaja valgele loomingule.

 

Kesklinnast pisut eemal asuv kultusarhitekt Frank Gehry loodud Louis Vuitton Foundationi maja (Avenue du Mahatma Gandhi 8) on juba vaatamisväärsus omaette. Ehkki avatud juba kolm aastat, ei jää see paariks päevaks linna sõitva turisti fotokaamera ette, ning kurvikas, ühegi sirge jooneta maja pakub üllatuse juba selle ette jõudes.

Esimest korda ajaloos jõuab New Yorgist Pariisis osa MoMA kollektsioonist – ja peab ütlema, et see on väga oluline osa. Euroopasse on lennutatud selliste kunstnike, nagu Max Beckmanni, Alexander Calder’i, Paul Cézanne, Marcel Duchamp’i, Walker Evansi, Jasper Johnsi, Ernst Ludwig Kirchneri, Gustav Klimt,i Yayoi Kusama, René Magritte’i, Pablo Picasso, Ludwig Mies van der Rohe jps tööd. Ja kuivõrd MoMA hoone NYC-is on renoveerimisel, siis see on üldse parim võimalus sellist valikut moodsat kunsti näha.

Kui nüüd küsida, miks peaks moefänn just näitust “Being Modern: MoMA in Paris” vaatama, siis mõtle Diori 2014. aasta kollektsioonile. Just selles majas on praegu peidus selle inspiratsiooniallikad, Jackson Pollocki tööd.

 

Diori kõrval on sel talvel kõigil huultel veel ühe ikoonilise moelooja nimi: Yves Saint Laurent. Musée Yves Saint Laurent (5 avenue Marceau) avati sel sügisel legendaarse moemaja kunagistes ruumides. Muuseum annab võimaluse uurida nii YSL’i kollektsiooni ülevaadet kui ka temaatilisi näitusi. See asub hoones, kus Yves Saint Laurent veetis 30 aastat oma elust luues unustamatud kollektsioone.

Kel on aega vabamalt käes, peaks hüppama lennukile, mis viib Pariisist Marrakechi – Prantsusmaa pealinn on arvukate odavlennufirmadega selle Roosa linnana tuntud Maroko kultuurielu keskusega väga hästi ja soodsalt ühendatud.

Marrakechis, Yves Saint Laurent’i teises kodulinnas, avati samuti tema loomingule pühendatud muuseum. Näitus algab seal juba tänavalt. Arhitektuuribüroo Studio KO architects sai maja loomisel inspiratsiooni moekunstniku enda töödest – tema kleitide äratuntav käekiri peegeldub ka maja arhitektuuris.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.