Kolm põhjust sõita kohe Abu Dhabisse

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Ingrid Nielseni korraldatud Abu Dhabi Photo Walk viib päris tihti kõrbesse. Foto: Silvia Pärmann

airBaltic avas liini eksootilisse Araabia Ühendemiraatide pealinna möödunud aastal ja kõrbesse kerkinud moodne metropol ei mõjugi enam miraažina – see on korraga ootamatult lähedal ja kättesaadav. Ent see ei ole ainus põhjus, miks sinna sõitma peaks.

Peamiseks põhjuskeks sinna sõita pole ka mitte päike, basseinid, palmid ja kaubanduskeskused.

Abu Dhabi Louvre
Kümme aastat ootamist ja valmis see sai! Abu Dhabi Louvre’i avamine kahekordistas linna vaatamisväärsuste hulga ning raske on hinnata, kui palju mitmekesisem see on Šeik Zayedi suurest mošeest, millel lasus seni peamine linna külaliste mulje avaldamise kohustus. Ära saa valesti aru, ka see on täiesti vaimustav paik, ent kui sõita Abu Dhabisse juba mitmendat korda, võivad mošee mustrid ja peegeldused ennast kergelt kordama hakata, samas kui Louvre’is võib loota uusi näitusi iga mõne aja tagant. Rääkimata sellest, et mošeel pole merele avaneva terrassiga kohvikut.

Louvre’i väärtus ei seisne selles, et see on Araabia poolsaare suurim muuseum, võttes enda alla 24 000 ruutmeetrit. Piirkonnale mõnevõrra iseloomulikult täidavad kunstigaleriid sellest vaid kolmandiku. Ent ülejäänud osa on väga nauditav arhitektuurijalutuskäik ja aeg kohvikutes – rääkimata lastemuuseumist, kui oled puhkusele sõitnud kogu perega.

Pritzkeri arhitektuuripreemia võitja Jean Nouvel tõestas selle hoonega järjekordselt oma kuulumist selle planeedi parimate arhitektide hulka.
Abu Dhabi Louvre’is ei ole kunsti hoomamatult palju ning majja sisse astudes ei teki abituse tunne plaani uurides ja püüdes otsustada, millist murdosa kollektsioonist üldse vaadata jõuaks. See on ratsionaalse suurusega muuseum, mille läbimine on jõukohane kõigile ja jätab muretult aega ka samal päeval päevitamiseks.

Väljas olevad tööd kujutavad endast tõelist kunstimaailma hittide paraadi – lühikese ajaga kohtute nii Leonardo da Vinci, Vincent van Gogh, Pablo Picasso, Piet Mondriani, Andy Warholi, Ai Weiwei kui paljude teiste loominguga.

Abu Dhabi Louvre. Foto: Silvia Pärmann
Foto: Silvia Pärmann

Kõrb
Muidugi võib nautida liiva palja jalatalla all ka mõnes arvukatest Abu Dhabi randadest.

Hoia silm peal Instagramikontol @abudhabiphotowalk – Emiraatide pealinnas varsti kümme aastat elanud eestlanna Ingrid Nielsen korraldab linnas ja linna ümbruses tasuta (!) fotojalutuskäike. Tavaliselt koguneb seltskond seal elavaid välismaalasi, keda ühendab fotokirg ja soov avastada kodulinna vähem avastatud ent imeilusaid nurki. (Ka telefoniga pildistamine on aktsepteeritav.)

Eriti vaimustavad on väljasõidud kõrbesse päikeseloojangul. Imekaunis liivakõrb algab kohe linna külje alt ning kohtadesse, kus tekib mõnel teisel – ja inimtühjal – planeedil viimimise tunne, jõuab umbes pooleteise tunniga. Kui sul pole plaanis puhkuse ajaks autot rentida, siis see pole takistuseks, sest seltskonnas on alati keegi, kes pakub lahkelt vaba kohta oma autos.

Galerii Warehouse421
Abu Dhabi kaasaegse kunsti- ja disainigaleriide nimekiri on väga väga lühike, ent see ei muuda vähem särvaks seda galeriid. Abu Dhabi ühes vanimas osas, Mina Zayedis asuvas galeriis on ruumi nii kaasaegsele kunstile, muusikale kui etenduskunstidele. Kahte kunagisse kaubalattu rajatud galerii eksponeerib nii kohalike kui välismaiste kunstnike töid aasta läbi. Igal kolmapäeval toimuvad workshop’id, vestlusringid, filmilinastused või etendused.

Kuivõrd päike loojub Araabia poolsaarel juba kella 18 paiku, on Warehouse421 fantastiline koht, kus veeta päevitamise ja õhtusöögi vahele jäävad tunnid.

Parim kaasaegse kunsti galerii Araabia poolsaarel.Foto: Silvia Pärmann

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.