Ilu

107 kilogrammi kaalunud 19aastane Etty: “Lihtsalt sõin ennast paksuks”

Foto: Kristiin Kõosalu.

Praeguseks 19aastane Etty Ojamaa oli kõigest 16, kui kaal näitas 107 kilogrammi. “Olin lasteaias ja algkoolis täiesti tavaline normaalkaalus laps. Tantsisin, laulsin kooris ja tegin sporti. Kaal hakkas kogunema, kui vahetasin 13aastaselt kooli.”

Etty suurenenud söögiisu tingisid negatiivsed emotsioonid, sest uute koolikaaslaste vastuvõtt ei olnud sõbralik.

Lohutus söögist

“Kevadeks olid niiviisi esimesed 15 kilo juures. Mõtlesin küll, et peaks midagi ette võtma, aga jõudu ei olnud ja lihtsam oli edasi süüa. Sellest oli saanud lihtsalt üks meeldiv tegevus ja harjumus.”

Valikus oli kõike ja hästi palju. “See oli täiesti normaalne, kui sõin päevas mitu šokolaaditahvlit päevas. Sellele lisaks veel krõpsud ja saiakesed. Sõin ennast lihtsalt paksuks ja söögiorgiate kõrvalt kadus ära ka igasugune aktiivsus.”

Etty tippkaalus: 107 kilogrammi. Foto: erakogu.

Etty ütleb, et ei hoolinud sellest ja lasi kõigel lihtsalt minna. Olukord muutus, kui ta kolis 2015. aasta sügisel 16aastasena väiksest Järva-Jaanist Tallinnasse elama ja keskkooli õppima. “See tõi mu ellu palju uut energiat ja inspireerivad inimesed.”

Esimesed kilod kadusid kiirelt

Sellel ajal ta avastas ka, et kaal näitab juba kolmekohalist numbrit. “Siis sain aru, et midagi peab muutuma ja tellisin toitumiskava, mida jälgisin hoolega. Hakkasin ka ise süüa tegema, et mõista, millest kõik koosneb.” 

Etty loobus rämpstoidust ja magusatest ahvatlustest. Varem ei söönud Etty kunagi hommikusööki, kuid nüüd hakkas ta valmistama omletti või putru, mille maitsestas vastavalt magusaisule mee või võisilmaga. “Lõunaks oli riis, tatar või nuudlid. Kõrvale üks tükk kala või liha. Alati oli taldrikul ka 200 grammi värsket salati või köögivilju, mille tarbimine ei tulnud varem kõne allagi. “

Etty sõbrannaga.Foto: erakogu

Esimesed kümme kilo kadusid kiiresti ja mõned kuud hiljem hakkas Etty käima kaks korda nädalas jõusaalis. “Algus oli hirmutav, sest eeldasin, et kõik vaatavad mind ja ma ei saa hakkama. Tegelikult ei ole see nii ja kõik teevad oma asja.

Kõik algab suhtumisest

2016. aasta kevadeks oli Etty kaotanud kokku juba 20 kilogrammi. “Siis tuli ka esimene tagasilöök. Lõin kõigele käega, sest kõik tundus nii mõttetu ja mõtlesin, mis vahet sel üldse on, milline ma välja näen. Hakkasin taas jälle kiirtoitu sööma. Paari kuuga olid kümme kilogrammi jälle tagasi. Langesin auku ja mõtlesin, mis vahet sel üldse on.”

Alles 2017. aasta sügisel suutis ta end kätte võtta ja mõistis, et peab muutma suhtumist ja elustiili. Etty hakkas alguses kolm ja hiljem juba viis korda nädalas käima jõusaalis ning valmistama tööle ning kooli toitu kaasa. “2018. aasta kevadeks saavutasin tänu sellele ideaalkaalu, milleks oli 65 kilogrammi. Hoolimata sellest ei rõõmustanud see mind. Kui oled korrutanud seni iga päev, et oled inetu ja lodev, siis täpselt seda hakkad ka peeglist nägema. Isegi, kui see enam nii ei ole.”

Etty mõistis, et kaalulangetuse juures on väga oluline läbisaamine endaga. “Mind aitas, kui hakkasin mõtlema, et hoolitsema peab enda eest kogu elu ja see on normaalne, kui vahepeal ei soovi trenni minna. Pärast selle mõistmist on pause üha vähem sisse tulnud ja nüüd panen suuremat rõhk igapäevasele liigutamisele, mitte jõusaalis trenni tegemisele..”

Etty 2019. aasta jaanuaris.

Etty tunnistab, et teda on kaalu pärast kiusatud. “Nüüd tean, et need, kes seda teevad, on ise rahulolematud. Kuid seda tuleb ignoreerida ja ajada oma asja edasi. Niiviisi näitad neile justkui keskmist sõrme.”

Märksõnad: , , , ,