Ilu

27 kilo kaotanud Airi: “Suviti ei saanud kleitigi kanda, sest kintsud hakkasid teineteise vastu hõõruma”

“Lubasin endale vähemalt viiel aastavahetusel, et võtan end nüüd kokku,” räägib Järva-Jaanist pärit 19aastane Airi Pahva, kes on olnud lapsepõlvest saati suurem ja pontsakam.

“Mind ei ole kunagi kaalu pärast kiusatud, aga mul oli endal lihtsalt halb teistega olla koos, kes olid minust kõhnemad. Ikka vaatasin, et nemad saavad kanda ägedaid riideid ja mina ainult teksaseid ning T-särki. Suviti ei saanud kleitigi kanda, sest kintsud hakkasid teineteise vastu hõõruma,” ütleb Airi, kes kaks aastat tagasi kaalus 93 kilo.

Pärast tunde tahvel šokolaadi ja jäätis

Airi ülekaalus mängis suurt rolli liigne söömine. “Põhikoolis läksin pärast tunde tavaliselt poodi ja ostsin tahvli šokolaadi ning jäätist, sest magusaisu oli lihtsalt nii suur. Koju jõudes sõin veel midagi peale, näiteks pihve, ja ei lõpetanud isegi, kui okserefleks oli kurgus.”

170 sentimeetrit pikk Airi kaalus kõige rohkem 93 kilo.

Olukorda ei parandanud ka saalihoki, mida Airi käis kolm korda nädalas koolis mängimas. “Ma sõin nii palju, et isegi see ei muutnud midagi.”

Motivatsiooni võtta end kokku leidis Airi 2017. aasta jaanuari alguses, enne gümnaasiumi lõpetamist. “Põhikoolist saati oli mul kinnisideeks, et tahan saada politseinikuks, ma ei teagi, kust see mul tekkis, kuid sisse saamiseks pidin läbima Sisekaitseakadeemias katsed, aga 93kilosena ei oleks jaksanud ma seda teha.”

Kaalu jälgimiseks tellis Airi toitumiskava. “Seal oli kirjas kindlad kellaajad, millal ja mida süüa. Tavaliselt oli selleks hommikul puder ja näiteks lõunal kui ka õhtul tegin kana ja kõrvale salatit. Ostsin iga päev magusaisu rahuldamiseks ka ühe kohukese, aga isegi sellest hoolimata kaal langes. Sain aru, et mõõdukas söömine tõesti aitab.”

Pood oli emotsiooniostudeks liiga kaugel

Isusid šokolaadi järgi tekkis ikka, aga patustamiseks ei olnud Airil isegi võimalust. “Õppisin Viljandi gümnaasiumis ja elasin samal ajal kutsekooli ühikas. Külapood oli lahti ainult päeval ja suurem keskus oli seitsme kilomeetri kaugusel, nii et tänu sellele ei olnud võimalust anda õhtuti ahvatlustele järgi.”

Peale toitumise hakkas Airi rohkem liikuma. “Kõndisin või jooksin iga päev kolm kuni neli kilomeetrit. Alguses oli hingamine raske, aga rahuliku tempoga ei olnud hullu ja sain hakkama.”

Airi rõõmuks langes kaal iga päevaga. “See andis motivatsiooni minna edasi. Võtsin kolme kuu jooksul alla kaheksa kilo ja pärast seda otsustasin, et lõpetan toitumiskava jälgimise, sest see tüütas ära ja oli üksluine. Oskasin juba ise hinnata, mida ja kui palju saan süüa. Samas ei keelanud ma endale midagi, lihtsalt tarbisin kõike mõõdukas koguses.”

Vasakul on Airi enne kaalujälgimise hakkamist ja kõrval 2019. aasta märtsis tehtud pilt. “Erinevus ei tundu olevat suur, aga enne oli kõht ikka väga ripakil.”

Ent see ei tähendanud, et võis naasta maiustuste juurde. “Ma küll ei keelanud endale midagi, aga kui sõin midagi rasket, siis liikusin järgmine päev rohkem ja jõin rohkem vett – pooleteise-liitrine pudel läks kindlasti ära.”

Eesmärgiks oli Airil kaaluda 2017. aasta septembriks, mil oli tema 18 sünnipäev, 70 kilo. “Sain sellega normaalkaalu ja meeleolu oli super, sest sain kanda ilusat kleiti ja tundsin end saledana.”

Hirmuks olnud kätekõverdused said alistatud

Ent üks eesmärk ootas Airil veel täitmist. “Sisekaitseakadeemia katsed toimusid 2018. aasta aprillis ja mina alustasin ettevalmistustega neli kuud varem – see oli lühikene periood, aga sain hakkama. Käisin kolm korda nädalas jõusaalis – ühel päeval tegin kardiot, teisel jalgadele ja kolmandal ülakehale trenni.”

Sellest piisas, et läbida katsed, milleks pidi jooksma pooleteist kilomeetrit, tegema 18 kätekõverdust ja 35 kõhulihast. Viimast Airi ei peljanud, kätekõverdusi aga küll. “Neid ma ei olnud kunagi jaksanud teha ja 2018. aastal jõusaalis alustades suutsin heal juhul ära teha viis tükki ja seda põlved maas. Lõpuks kui iga päev ikka teed, siis jaksad paarkümmend tükki ära teha küll.”

Praegu kaalub Airi 66 kilo. “Ideaalis võiks see olla 60 kilo, kuid käin jõusaalis edasi ja lihas kasvab, mistõttu on keeruline selle numbrini jõuda. Tegelikult ei olegi sel enam vahet, sest pilt peeglist meeldib mulle väga.”

Airi 2019.aasta veebruaris, mil kaal näitab 66 kilogrammi.