Ilu

30 kilo alla võtnud Iris: “Ma ei tohtinud süüa korraga ära isegi tervet banaani”

Irise tippkaal oli 96 kilo.

“Ma ei ole olnud kunagi piitspeenike ja arvasin, et minu kehatüüp ongi selline, et iga amps on hiljem näha,” ütles kahe aastaga 30 kilo alla võtnud 31aastane Iris Elias, kes töötab praegu Soomes müügi- ja turundusassistendina.

Kolm taldrikutäit ühepajatoitu

Iris meenutab, et on enamik täiskasvanu elust kaalunud 70 kilo kandis, kuid kaalunumber hakkas järjest tõusma, kui kolis 2013. aastal mehele järele Soome elama. “Töötasin alguses Eesti lasteaias kasvatajana ja seal oli nii hea kokk. Selle asemel, et näiteks piirduda taldriku täie ühepajatoiduga, võtsin kolm. Nii see kümme kilo poole aastaga tuli, et ei pannud tähelegi.”

Iris toonitab, et ta ei süüdista kaalutõusus muidugi kolleegi, kuid valimatu söömine sai sel ajal alguse. “Kaal läks väga kiiresti käest ära ja järjest tõusis, kuni peegelpilt ei olnud enam meeldiv. Lemmikud oli igasugused saiakesed ja koogid, mille lõhnast hakkas suu vett jooksma. Õhtul hilja sai näksitud: kui elukaaslane sõi teleka eest võileiba, siis tegin endale ka, kuid juurde võtsin mina, mitte tema.”

2013. aastal jäi ta ka lapseootele, mis lisas 176sentimeetri pikkusele Irisele kilosid ja olukord ei läinud paremaks. “Minu tippkaal oli 2017. aasta kevadel 96 kilo ja see oli minu jaoks piir, sest ma ei näinud enam enda moodi välja. Otsustasime koos Eestis olevate sõpradega liituda Fitlapiga, sest alustada on koos kergem. Samuti tegime Facebooki ühise vestlusgrupi, kus vahetasime muljeid.”

Iris 2017. aasta kevadel, kui kaalunumber näitas 96 kilo.

Luhtunud esimene katse

Iris räägib, et Facebooki vestluses jagati pilte toidust ja kanti ette, millist trenni on keegi teinud, kuid see vajus paari kuuga ära. “Võtsin selle ajaga alla ainult viis kilo ja võrreldes teistega tulemustega oli see suur pettumus. Mõne kaalunumber vähenes kümne numbri võrra ja teisel isegi rohkem.” Paariks kuuks jäi asi katki, kuid Iris jätkas Fitlapi programmiga jälle juuli lõpus ja seda juba üksinda, sest suvel ei viitsinud keegi kaalulangetamisega tegeleda. “Olin selle ajaga jõudnud kolm kilo jälle tagasi võtta, kuid sel korral hakkas pall kiiremini veerema ja võtsin esimese kuuga alla juba viis kilo.”

Ta pidi loobuma kõigest, mis vähegi enne isu tekitas: koogid, saiakesed, tordid ja kommid. Libastumiseks võis pidada kas või ühe kommi suhu pistmist. “Ma ei patustanud üldse ja tegin sada protsenti kõik kaasa. Ma ei tohtinud süüa korraga ära isegi tervet banaani, vaid pidin seda enne kaaluma. Varem arvasin, et võin neid viis tükki süüa ja ei juhtu midagi, kuid ma eksisin.”

Tükk kooki on välistatud

Iris jälgis ette antud toitumist nii korralikult, et pidi ka külas olles jääma endale kindlaks. “Kui läksin külla, siis ei ütlemine oli väga raske. Pakuti tükk kooki, et mis see mulle teeb. Ei saadud aru sellest, et tegelikult teeb ikka küll. Ütlesin neile, et muidu ei teki tahtejõudu, kui ei jää endale kindlaks.” Nüüd juba teatakse, et Irisele ei ole mõtet magusat pakkuda. “Ma vahel ikka võtan väikese tüki torti või maitsen elukaaslase taldrikult, kuid mul ei ole enam nii suurt magusavajadust.”

Ta avaldab, et ta vahel siiski premeerib end. “Kui tahan patustada, siis söön jäätist. Mul ei ole mingit kindlat lemmikut – peaasi, et oleks jäätis.”

Kehakaal on vähenenud rohkem kui 15 kilo võrra.

Tänu sihikindlusele võttis Iris alla poole aastaga ehk 2017. aasta jõuludeks 15 kilo. “Peale regulaarse toitumise hakkasin tegelikult kohe alguses, 2017. aasta kevadel, käima jooksmas. Kooliajal vihkasin lausa seda ja üritasin ikka alati jooksmisest kuidagi mööda hiilida.” Nüüd tundus see Irisele lapse kõrvalt kõige lihtsam viis, sest sai startida kas või kohe, kui elukaaslane jõudis pärast tööd koju. “Alguses oli muidugi väga raske ja tegin intervalltreeringut: jooksin kilomeetri ja minut puhkasin. Praegu suudan soojal ajal teha juba kümne- ja talvel kuskil kuue-kilomeetriseid ringe.

96 kg asemel 66 kg

Jooksmisele on lisandunud ka teine trenn. “Lasin personaaltreeneril näidata ette, milliseid raskuseid tõsta, et lihaseid vormida ja nüüd käin külmemal ajal kaks korda nädalas jõusaalis ja nädalavahetusel teen metsas tiiru.”

Iris 2018. aasta detsembris.

Niiviisi märkamatult on kadunud Irisel kaalust järgmised 15 kilo, mis teeb kokku juba 30 kilo. “Olen pidanud juba kaks korda garderoobi vahetama, sest riided on jäänud suureks. Kuid see kaalukaotus ei ole olnud ainult visuaalne, vaid ka vaimne. Olen läinud oluliselt julgemaks ja enesekindlamaks, millega nõustub ka minu elukaaslane.”

Iris lisab veel, et tema puhul ei alanud kaalulangetamine toidulauast või trennist, vaid iseendale püsitatud eesmärkidest: iseenda armastamine ja kehaga rahulolu. Nii tuli ka tulemus üpris valutult.