Ilu

90 kilo kaalunud Kairi: “Isegi vanaema vihjas, et aeg oleks võtta alla”

Kairi kaalus kaks aastat tagasi veel 90 kilo. Foto: erakogu.

“Isegi kui kirjutas vana tuttav, et saame kokku, siis mõtlesin välja mingi ettekäände, sest ei tahtnud, et keegi mind näeks,” sõnab 23aastane Kairi Jõõts, kes kaalus kaks aastat tagasi 90 kilogrammi.

Kaal hakkas Kairil tõusma, kui kolis neli aastat tagasi kodukülast Arukülast sõbranna juurde Tallinna elama. “Mõtlesin, et äkki on linnas elu parem, kuid tegelikult ei olnud seal midagi teha. Seepärast veetsin aega toas olles, sõin igavusest ja ei liigutanud ennast. Päris rõve oli olla.”

Korraga pakk krõpse

Toidupood oli Kairil ümber nurga, mistõttu ei jäänud ükski isu rahuldamata. “Saiakesi oli lihtne haarata, kui kõht oli tühi, või krõpse, mida läks korraga ikka terve pakk. Need olid väga sõltuvust tekitavad.”

171 sentimeetrit pikal Kairil kilod aina kogunesid. “Riided jäid kitsaks ja suvel oli eriti keeruline, sest ei tahtnud näidata keha. Kandsin ainult pikki seelikuid või tõmbasin retuusid jalga – kõik pidi olema võimalikult lohvakas ja kattev. Aga siiski oli väga ebamugav olla.”

Kairi vältis kaalule minekut, kuid tema tippkaal oli 90 kilo.

Isegi lähedased hakkasid muutust märkama. “Vanaema ütles emale, et tütar on võtnud natuke juurde, et äkki oleks aeg võtta alla. Seda oli päris jube kuulda, kuid pani mõtlema, et kui öeldakse juba, et võta tervise hüvedes midagi ette, siis võiks ju seda teha.”

Kairi võttis eeskuju tuttavast, kes võttis Fitlapi abil paarkümmend kilogrammi alla. “2015. aasta detsembris mõtlesin proovida toitumiskava ja hakkasin vaikselt peale. Alguses oli raske, sest igat asja pidi kaaluma ja näksida ei tohtinud üldse.”

Poole vähem makarone

Tema üllatuseks tohtis süüa peaaegu et kõike. “Lubatud olid nii sai kui ka pasta, ainult et need pidi olema täisterast. Kogused olid muidugi paigas. Makarone oli lubatud süüa pool taldrikutäit, mis on poole väiksem kogus kui varem taldrikule tõstsin.” Sealiha oli samuti Kairi jaoks lubatud, ent piirduma pidi ühe käelaba suuruse tükiga.

Mõistagi pidi menüüst välja praakima kõik maiustused. Selle asemel hakkas ta sööma hoopis rohkem puuvilju, mida ta varem ei tarbinud üldse. “Eks vahel tekkis ikka kiusatusi, kuid regulaarselt süües ei olnud magusaisu enam nii suur.”

“Hakkasin kohe trenniga peale, Fitlapis olid erinevad treeningkavad ja alustasin kõige lihtsamaga astmega. Algul mõtlesin küll, et ei jõua, sest oli nii raske. Vaikselt harjusin ja käisin nädalas kaks korda jooksmas ning kahel päeval võtsin kodus ette poole tunnise lihastreeningu: tegin kätekõverdusi ja kükke, mida saab muuta hantlitega raskemaks.”

Kairi kaalus vahepeal 65 kilo, kuid võttis paar kilo juurde, sest pilt oli liiga kondine.

Kolm kuud pärast alustamist oli Kairi juba üksteist kilo kergem. “Jätkasin sama kavaga ja 2016. aastal kaalusin vahepeal isegi 65 kilo, kuid see pilt oli liiga kondine ja lõpetasin Fitlapi menüü jälgimise ning hakkasin tunde järgi toituma, kuid oskasin juba silma järgi vaadata, kui palju midagi süüa võin. Aga trenni tegin ikka paar korda nädalas kodus edasi.”

2018. aastat alguses jäi Kairi lapseootele. “Aprillis kaalusin 68 kilo ja võtsin rasedusega juurde kümme kilo, mis läks kohe maha pärast sünnitamist ja olin algkaalus tagasi. Olin ise ka üllatunud, kuid tõenäoliselt oli seal oma roll tervislikul toitumisel ja andsin väga harva kiusatustele järgi.”

Praegu kõigub Kairi kaal 68 kuni 70 kilo vahel. “Teen jätkuvalt kodus paar korda nädalas trenni ja kui teed on jälle puhtad, siis tahaksin hakata käima jooksmas. Panin ennast isegi kirja sügisel toimuvale viie kilomeetri pikkusele Nike We Runile.”