Kultuur

Artishoki biennaal esitab väljakutse rahvuslikule moele

Jaanus Samma näitus "Hair Sucks".

Alates homsest, 20. oktoobrist kuni 28. oktoobrini saab Tallinnas Balti jaama ootepaviljonis näha VI Artishoki biennaali, mis on võtnud sel aastal moenäituse formaadi. Kuraator Sten Ojavee peab selle peamiseks eesmärgiks käsitleda kriitiliselt tänapäeval levivaid rahvusidentiteedi käsitlusi ja pakkuda välja erinevaid vaatepunkte kaasaegse rahvusluse mõtestamiseks. Selleks kasutavad näitusel osalevad kunstnikud moekunsti vahendeid.

Näitusel osalevad teiste seas kunstnikud Kris Lemsalu, Tanja Muravskaja, Kärt Ojavee ja Jaanus Samma. Kirjutajatest on esindatud nii Gustav Kalm, Siim Nurklik kui Anne Vetik.

Kõik kunstnikud loovad kaks komplekti teoseid, mida esitletakse koos teosest lähtuvate tekstidega. Näituse viimasel päeval esitletakse kõigi kunstnike teoseid ühisel moedemonstratsioonil.

See on kaasaegse moe näitus, mille üheks lähtepunktiks on Anu Hindi kureeritud moekunsti näitust “Eestlane olla …”, mida sai esimest korda näha 2009. aastal Hobusepea galeriis. Näitust on hiljem eksponeeritud kümnetes eri riikides, olles sellega üks Eestit enim esindanud moenäitustest. Eesti Moekunstnike Ühenduse sõnul esindab näitus Eestile ainuomast moekunsti ja rahvuslikku stiili ning “mitte-multikultuurset” järjepidevust.

VI Artishoki Biennaali eesmärgiks on esitada väljakutse taolisele suletud arusaamisele rahvusest ja rahvuslikust moest, peegeldada kaasaegse rahvusluse mitmekülgset olemust ja pakkuda välja kaasaegset moodi, mis tegeleb küll rahvuslusega, kuid mitte suletud süsteemis.