Mood

Disainer Liina Adamson-Ehte: “Juuksed on üks mu fetišitest, võiksin tundide kaupa pikkadesse juustesse punutisi teha”

Räägi oma loomingust, mis teeb selle unikaalseks?

Nagu moemaailmas ikka, siis loomingu teeb unikaalseks eelkõige disaineri käekiri. Minu “käekirja” kohta on kunagi öeldud “karm, aga naiselik” ja ma usun, et see kirjeldab mu loomingut päris hästi. Kuigi viimasel ajal hakkab see naiselik pool natuke häguseks muutuma ja mind tõmbab järjest rohkem sooneutraalsuse poole. Kaootilisus on ka kindlasti see, mis suures plaanis mu loomingut hästi iseloomustab. Ja natuke peab šokeeriv ka olema või vähemalt mugavustsoonist väljas.

Millal tegid oma esimese ehte?

Ma arvan, et see võis olla umbes kaheksa või üheksa aastat tagasi ja ilmselt mingid käsitööjubinatest kokku pandud kõrvarõngad.

Kas meenub mõni kunagine töö, millele tagasi mõeldes hakkab hirmus piinlik?

Piinlikkust ma küll ühegi töö üle ei tunne. Kusagilt tuleb ju alustada. Alati, kui satun kokku mõne sõbraga, kes omab mõnda mu tööd, siis vaatan selle tehnilist teostust. Paljud varasemad tööd ei kannata kriitikat, aga piinlik küll pole.

Foto: Taavi Luhamaa

Mis andis sulle tõuke teha enda bränd ja millal sellega algust tegid?

Mulle sai juba enne kooli lõpetamist selgeks, et kui tahan oma erialast tööd teha, siis tuleb see võimalus endale ise luua. Rangelt kellegi teise ideid teostada oleks minu jaoks liialt ahistav. Samuti ei suutnud ma ennast, oma stiili ja käekirja arvesse võttes, ühegi Eestis tegutseva brändi alla tööle mõelda. Xaos on loodud aastal 2015.

Peamine küsimus, mida esitatakse, kui kuuldakse, et oled disainer.

“Mida sa siis disainid?”

Suurim klišee, mida oled disaineri kohta kuulnud.

Disainerid on megarikkad  (ja kui sa oled lisaks ettevõtja ka, siis oled topeltrikas).

Foto: Taavi Luhamaa

Kas vastab tõele, et disainerid käivad alati mustas? Mitu värvilist riideeset sul kapis leidub?

Ma ei tea, kas need kaks asja on omavahel seotud, aga minu riidekapi sisu on, jah, üleni must. Nagu ka minu looming. Minu jaoks on must vägagi värviline ja suudab öelda rohkem kui ükskõik mis värv. Ma üritasin ikka aastaid endale aeg-ajalt värvilisi riideid ka osta, aga need jäid alati kappi seisma. Nüüdseks olen loobunud. Hiljuti avastasin, et isegi hall ei ole enam alternatiiviks sobilik.

Kas tarbid ainult disaineriloomingut või põikad teinekord ta tavapoodi sisse?

Tõsi, disaineriloomingut on tõesti üksjagu kogunenud, aga sellised basic-tooted tulevad ikka tavapoest. Võimalusel eelistan meesteosakondi, sest seal on huvitavamad ja vabamad lõiked. Tänu väiksemale valikule leiab sobiva eseme kiiremini üles.

Isiklik suurim moefopaa.

Põhikooli ajal kantud kolm kuni neli numbrit suuremad teksasest traksipüksid. Traksid lohisesid peaaegu mööda maad ja vöökohast hoidis pükse üleval peenike kumm. Kui see pole piisav, siis samasse ajajärku jääb ka vana hea tanksaapad koos dressipükstega.

Foto: Taavi Luhamaa

Lemmikese garderoobist. Lemmiklinn. Lemmikbränd.

Lemmikese garderoobist on meeste maikad – mul on neid palju ja kõik on enam-vähem samasugused ja sama lemmikud. Lemmiklinna ei suuda välja mõelda.

Lemmikbrände on palju ja igaühel on mingi oma nüanss, mis inspireerib ja kõnetab. Esiviisik on mul pidevas liikumises, aga Anu Tera on vist algusest peale selles püsinud.

Parim nali.

Sarkastiline, must ja tugevalt kontekstiga seotud. Ehk siis parimaid nalju ei ole võimalik uuesti esitada.

Suurim nõrkus.

Kohv.

Foto: Taavi Luhamaa

Mis sulle kogu selle loomis- ja teostusprotsessi juures enim meeldib?

See ülevoolav, endast väljaviiv tunne, kui sind tabab inspiratsioonipuhang ja sa ei suuda uskuda, et sa just sellise geniaalse lahenduse peale tulid. See tunne läheb muidugi kohe üle, sest asemele tuleb hulganisti probleeme, mis uue ideega kaasneb. Ja siis algab tegelikult veel kõige parem osa: neile lahenduste otsimine.

Ehe, mida pole veel disaininud, aga kindlasti tahaksid.

Midagi sellist, mis mind ennast ka šokeeriks.​​

Kui peaksid kirjeldama ühe sõnaga oma loomingut, mis see oleks?

Black (must ingl.).

Foto: Taavi Luhamaa

Kes on see naine, kes kannab su ehteid?

Tahaksin jagada hästi täpselt kaardistatud sihtrühma analüüsi, aga tõsiasi on see, et mu klientide profiil on sama kaootiline kui ma ise.

Mis on olnud sinu suurim õppetund selles äris?

Üksi kaugele ei jõua. Ma ametlikult olengi oma ettevõttes üksi, aga tegelikult on mul väga palju häid sõpru ja tuttavaid, kelle poole erinevate murede ja rõõmudega pöörduda saan ning kes on mind väga palju aidanud. Ma olen ääretult tänulik nendele inimestele, kellele päriselt ka läheb korda see, mida ma teen!

Milline on sinu kõigi aegade lemmikum toode, mille oled teinud ja miks?

Kõigi aegade lemmikum toode on päris juustest piits. Ma ise armastan sinna aeg-ajalt “soenguid” punuda. Juuksed on üks mu fetišitest, võiksin tundide kaupa pikkadesse juustesse punutisi teha ja neid soengusse sättida. Selline eriliselt rahustav tegevus. Ja mulle väga meeldib, kuidas enamik inimesi on sellest tootest natuke šokeeritud, külmaks ei jäta see kedagi.

Foto: Maris Savik

Milline on sinu kõige müüdavam toode olnud läbi aegade?

Väiksematest toodetest lipsuga choker ja käerihm, suurematest aksessuaaridest esimese kollektsiooni käerauad.

Kus sa näed ennast viie aasta pärast?

Ma olen hästi püsimatu ja väga raske on mõelda, mis mind viie aasta pärast huvitada võiks. Täiesti võimalik, et Xaose kõrval on mingi muu bränd veel lisaks.

Millist nõu annaksid inimesele, kes tahab samasse ärisse astuda?

Nõuandeid on kõik kohad täis, nendest üksi on vähe kasu. Tuleb tegutseda, siis saab neid nõuandeid vastavalt oma vajadustele rakendada.

Millise mantra järgi elad?

Kõik halb on vajalik selleks, et midagi veel paremat saaks tulla. Mõnikord on seda raske mõista, aga tuleb suuremat pilti vaadata.

Foto: Maris Savik