Mood

Eesti tüdruk loob Portugalis luksuslikku veganmoodi

Eesti veganbrändi KaroMade looming. Foto: erakogu

Kahe aasta eest pani 23aastane Karolin Kumel aluse brändile KaroMade, mille valikust leiab vegannahast tooteid. Põhjus oli lihtne: talle oli vastumeelne see, et suurem osa ostetud kraamist lõpetab kiiresti prügimäel.

Kuidas ja miks sai KaroMade alguse?

See sai alguse 2017. aasta alguses, mil igal Tallinna Tehnikakõrgkooli lõpetajal oli vaja kirjutada lõputöö. Minu kindel soov oli pärast kooli lõppu alustada oma brändiga, nii ma sidusingi oma töö KaroMade’i loomisega.

KaroMade’i looming.Foto: erakogu

Miks just veganmood?

Mul sai küllalt, et kiirmood lõpetab pärast üht hooaega prügimäel. Tõsiasi, et 99 protsenti asjadest, mida ostame, lõpetab kuue kuu pärast prügilas, pani mõtlema, kuidas seda olukorda parandada. Otsustasin, et parim viis aidata maailmal sellest prügist vabaneda, on anda talle uus elu, muutes ühekordsed kasutatud plastikpudelid luksuslikuks veganmoeks.

Mul oli selge nägemus – KaroMade kott pidi erinema massist, olema funktsionaalne ja ihaldatud. Seejuures pidid need olema loodud ühtegi elusolendit kahjustamata, lahendades samal ajal maailma plastikuprobleemi.

Eesti veganbrändi KaroMade looming.Foto: erakogu

Olles samal ajal kolm kuud Portugalis praktikal kohaliku kotibrändi Moho Bags juures, hakkasin otsima kohapealt tootjaid, kes viiks minu visiooni ellu. Käsitööliste leidmine oli lihtne, kuid probleemiks kujunes hoopis materjalivalik. Nimelt leidsin Portugalist ainult ehtsast nahast kottide tootjaid, mis oli mulle vastuvõetamatu, sest näen loomi oma sõprade, mitte aksessuaaridena.

Suutmata leida kedagi Euroopast, pöörasin pilgu Aasia poole, kus on tipptasemel vegannaha tootjad ning parimad meetodid taaskasutatud polüestri valmistamiseks.

Aasias tootmine ei olnud küll osa minu plaanist, kuid tundus, et Euroopa omad ei olnud veel vegannaha tootmisega samal tasemel.

Karolini sõnul vedas neil tohutult tootjate leidmisega: “Tegemist on ühe Aasia prestiižseima vegan-nahkesemete tootjaga, kes valmistab kotte mõnele maailma kõige luksuslikumale vegankaubamärgile. KaroMade on nende kaubamärkidega võrreldes miniatuurne, kuid millegipärast andsid nad meile võimaluse.”

Miks just vegannahk? Kas oled ka ise vegan?

Põhjus on lihtne: olen suur loomasõber ja tänapäeva maailmas, kus on nii palju uudseid ja põnevaid alternatiive, ei olnud kahtlustki, et kotid saavad olema sada protsenti vägivallavabad ja vegan. Oma väikese panuse ookeanidesse jõudvate plastide vähendamisse anname taaskasutatud polüestri kasutamise kaudu meie kottide sisemuses.

Oleme ikka ja jälle tõestanud, et julmus ei pea kätt käima ilu vastu. Kõik meie kollektsioonid on valmistatud peenest vegannahast (ehk ingl ultra-microfiber leather), mis tundub katsudes ehtsa nahana, kuid on oma omadustelt vastupidavam. Suureks põhjuseks vegannaha valikul on ka ilmastikukindlus, mis annab vabaduse kanda meie kotte nii päikese, vihma kui lumega.

Ma ise ei ole veel sada protsenti vegan, kuid olen üha rohkem sinnapoole liikumas.

Eesti veganbrändi KaroMade looming.Foto: erakogu

Mille poolest erineb KaroMade teistest sarnastest brändidest?

See on “made to order” revolutsiooniline jõud. Meetod, mis võimaldab meil luua ainult nii palju tooteid, kui on vaja: kõik valmistatakse tellimuse peale, võimaldades luua meil kotte jäätmeid tootmata.

Meie osav käsitööline on valmistanud algusest lõpuni iga eseme. Selline meetod on küll aeganõudvam kui liinitootmine, kuid tulemus on sada protsenti erilisem.

Elades maailmas, kus kinnisideeks on tarbimine ja motoks “see-now-buy-now” (näe ja osta praegu ingl), on tellimustööna kotte raskem turundada, kuid hetk, mil saad uue koti, mis on tehtud eetilisel viisil eksklusiivselt sinule, tahad kanda seda eset üha uuesti ja uuesti. Seda isegi kümme aastat hiljem.

Aeglane mood viib meid tagasi selle juurde, milline mood oli kunagi – toodetud hoolikalt, armastuse ja tähelepanuga detailidele ning me loodame, et tarbijad hakkavad seda järk-järgult taga igatsema.

Eesti veganbrändi KaroMade looja Karolin veedab suved Eestis, kuid talvitub Portugalis. Nii jäävad tema päikeselised pildid juba kaugelt silma.Foto: erakogu

Kust on võimalik KaroMade’i tooteid osta? Kui suur on valik? Milline on hinnaklass?

Tooteid võimalik osta meie kodulehelt, kuid tulevikus loodetavasti kodumaistest ja välismaistest disainipoodidest.

Praegu on valikus kolm kollektsiooni, kuid kohe-kohe on lisandumas ka uusi tooteid. Hinnaklass on  169 eurost 249 euroni, olenevalt koti suurusest.