Kultuur

Heikki Leis võitis Pentaxi Aasta Portreefoto meeleolukalt nostalgilise fotoga oma vanematest

"Ema ja isa", Heikki Leisile Pentaxi Aasta Portreefoto konkursil võidu toonud töö.

Eesti ühe olulisema portreefoto konkursi Pentaxi Aasta Portreefoto 2017 võitis Fotograaf Heikki Leis, kelle võidutöö kujutab tema vanemaid vanas Zaporožetsis.

“Meie perel oli kunagi samasugune auto ja nüüd meil maal naabrimees kogub vanu vene autosid ning sai tema käest laenatud, et mõte teoks teha,” rääkis Heikki Leis, kes oma vanemaid aeg-ajalt pildistab ilma et see oleks seotud ühegi näituse- või raamatuprojektiga.

“Nad ka üsna fotogeenilised ja vahel tore mõningaid ideid nende peal katsetada,” kiitis fotograaf vanemaid. “Isaga on lihtsam, ema ei taha nii väga pildile tulla, aga väikese kauplemise järel vahel õnnestub.”

Heikki Leis pole esikoha võitnud fotot oma vanematele veel jõudnud näidata. “Neil endil pole arvutit. Parem prindingi selle välja ja näitan siis,”  ütles ta.

Peaauhinna noppinud pilt on pildistatud suurformaat kaameraga 9 x 12 cm vene klaasnegatiivile, mis on aastast 1979.

Žürii liigi Vivian Ainsalu tunnustas fotot: “See oleks nagu kaader mõnest vanast heast Eesti mängufilmist, mis toob muige suunurka ja nostalgilise pühapäevatunde hinge. Nii karakterid kui ka olustik tõmbavad pildi sisse ja ei anna pilku vabaks enne, kui üle on käidud kõik pisiasjad, mis teevad sellest ühe tõeliselt meeleoluka ja tugeva portree.”

Konkursil sai teise koha Koidu Pilve tööga “Jaaniöö. Saunaisu tuli peale” ja Aleksandr Kljutšenkovi töö “Renaissance” sai kolmanda koha.

Juba 11. korda aset leidnud võistlusele esitati kokku ligi 800 foto, mis kõik omal isikupärasel moel tõlgendasid portreefotot kui žanri. Fotosid hindasid läbi kahe vooru tunnustatud Eesti profifotograafid PAP16 võitja Anton Novožilov, Eesti moe- ja portreefotograaf Krõõt Tarkmeel, foto- ja videograaf Magnus Heinmets, portreefotograaf Vivian Ainsalu ja fotograaf Jaan Krivel.