Ilu

Jumestuskunstnik Triinu-Liis Rahe: “Meie tervis on otseselt seotud ilutoodetega, mida iga päev kasutame”

Jumestuskunstnik ja juuksestilist Triinu-Liis Rahe Foto: erakogu

Triinu-Liis Rahe (27) on olnud üheksa aastat jumestuskunstnik ja juuksestilist, kuid vahetanud praeguseks välja terve meigikohvri ja igapäevased hooldustooted. Uurisime temalt, miks eelistada looduskosmeetikat ja pöörata tähelepanu toote koostisele.

Miks peaksid inimesed eelistama looduslikke tooteid?

Tänapäeval on väga mugav osta ilutooteid poest, sest seal on kõik vajalik kohe olemas ja neid on lihtne kasutada. Kuid alates möödunud sajandist on iluvahenditesse lisatud inimorganismile kahjulikke aineid, mis mõjutavad otseselt meie tervist.

Neid tooteid, mida me iga päev kasutame, on tohutult palju: umbes 10-20. See teeb aga kokku väga suure hulga keemilisi aineid, mis rikuvad meie organismi. Hoolides enda ja teiste heaolust, on kindlasti soovitatav vaadata kriitilise pilguga üle kosmeetikakott ja kõik hügieenitooted.

Kuidas looduskosmeetikat valida?

Toodet tasub valida koostiosade järgi. Vali toode, millel on vähe koostisosi ning hoidu kindlasti parabeenidest, sulfaatidest ning täiesti arusaamatult keerulistest koostiosadest. Poes endale õiget toodet otsides pea kindlasti nõu klienditeenindajaga ja arutle, milline toode vastab sinu vajadustele.

Konsultant on kohustatud vastama sinu küsimustele, mis puudutavad toote koostisosi, mille tähendust ise ei tea. Soovitatav on alati küsida enne ostmist tester. Nii saad kodus proovida, kas toode toimib nii, nagu soovid enne selle ostmist.

Millega peab veel looduskosmeetikat valides arvestama?

Tarbijale tehakse tihti n-ö rohepesu: pakendile pannakse peale loodusele viitav logo, värvid või kasutatakse sõna looduslik, puhas, natural(naturaalne). Levinud on ka rohelise lehe sümbol või ümbris, mis viitab justkui naturaalsele koostisele, kuid sisu on täis keemiat. Toode võib sisaldada ainult üks protsent puhast ainet, et olla juba looduskosmeetika.

Kui soovid looduskosmeetikat osta, siis on Biomarketi ja Kaubamaja iluosakonnas koolitatud ja pädevad konsultandid. Nad on ausad toodete koostisosade suhtes, jagavad häid ning põhjalikke nõuandeid ja oskavad rääkida kosmeetikal oleva märgistuse ning sertifikaatide kohta.

Millised tooted soovitaksid esimesena välja vahetada?

Hambapasta

Igasuguse kõhkluseta on selleks hambapasta. Poodides on juba müügil pastasid, mis on tervislikud ega sisalda keemilisi ühendeid. Selle kasutamine võiks olla ohutu kõigile, sest seda kasutavad ka pere kõige pisemad.

Tee ise hambapasta: sega omavahel kokku 8 spl kookosõli, üks kuni kaks tl söögisoodat (ajab kergelt vahutama), 10-20 tilka mündi või piparmündi eeterliku õli, 5-10 tilka antibakteriaalset teepuuõli.

Saad teha valmis portsu, mida jagub terveks kuuks või isegi enamaks. Kasuta samamoodi ja samas koguses kui tavahambapastat. Nii puhtaid hambaid ja siledat tunnet ei ole ma ühegi poehambastaga saavutanud!

Kuivšampoon

See sisaldab palju lõhnaaineid ja mõningad isegi alumiiniumit, mis mõjutab väga tugevalt hormonaalsüsteemi. Lisaks on selles veel aerosooli, mis on ohtlik loodusele ja keskkonnale.

Selle saad kodustest tingimustes asendada maisitärklisega, mis sobib blondidele juustele. Tumedate juuste puhul saab segada maisitärklist kakaoga.

Kanna see suure puudripintsliga juuksejuurtele ja rasustesse piirkondadesse. Oluline on hiljem kiharad läbi kammida, et tärklis ühtlaselt jaotuks ja ei jääks pähe nähtavaid tükke.

Deodorant

Sisaldab tihti kahjulikke aineid näiteks parabeene ja alumiiniumi. Olen lugenud, et rinnavähk ja deodorandid on vähi tekkimisel omavahel otseses seoses.

Konsulteeri kõigepealt müüjaga, milline looduslik toode sobib sinu elustiiliga kõige paremini. Arvestada tuleb sellega, kui palju liigud, kas sul hakkab kergelt palav, viibid rohkem siseruumides ja kas higilõhn on tugev.