Kes on Eesti järgmised Johann Köler ja Konrad Mägi?

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Ekraanitõmmis ETV saatest "Hommik Anuga".

Haus galerii oksjonil müüdi  15 aastat tagasi Konrad Mägi maal 127 000 euroga. Johann Köleri maalide hinnad on veel peadpööritavamad –  Eesti kõigi aegade kõige kallim maal on tema looming ning selle eest maksti ligi  173 000 eurot.

Novembrikuu Moest saab lugeda Piia Ausmani ülevaadet Eesti kaasaegsest kunstist ja ka üheksa tänapäeval väga hinnatud kunstniku loomingu lühiülevaadet.

1.Miljard Kilk ‒ nüüdiskunsti oksjonitel kõrgeimaid müügihindu saavutanud kunstnik
(1957)
Miljard Kilgi teos «Vana-Võidus» (1980), müüdi kümme aastat tagasi Haus galerii oksjonil 505 000 krooniga, mis eurodes oleks tol hetkel hinnaks teinud 32 371 eurot.

Üks suletumaid ja heas mõttes kummalisemaid Eesti kunstnikke, kelle looming on vähene, väljapeetud ja hinnatud. Kilgi tööd on moodsa kunsti oksjonitel saavutanud kõrgeimaid müügihindu. Tuntud kui Eesti esihüperrealist asetub Kilgi tänane maailm võrdselt nii vaataja sise- kui väliskaemustesse, justkui öeldes, et reaalsus on tegelikult just selline, milliseks me ta ise loome. Kilk on läbi oma loomingu nagu kõndija: ühelt poolt sügavalt pragmaatilise ja teisalt utoopilise, assotsiatiivse maailma piiril ‒ joonel, mis asub selle kahe nii sarnase, ent täiesti erineva sisendiga ruumi vahel. Kunstniku omaaegne hüperrealism ‒ rõhutatult liialdatud päris maailm, otsekui ümberlükkamatu fakt väljaspool mõtet ‒ ja kunstniku tänane päev ‒ sürrealistlik, alateadvust kõditav fantaasia, kus põimub religioosne narratiiv, vihjetega antiigile, luues tulemusena täiesti iseseisva mütoloogia. Mütoloogia, kus kunstnik on iseenda maailma jumal, professionaalne, enesekindel ja hea. Looja, kellele lähevad korda suured mõõtmed ja mõisted. Kilgi tänane maal liigub läbi jõulise, müstifitseeritud valguse ja värvi, kandes kunstnikule endale olulisi sõnumeid ning aususe, siiruse, vabade valikute ja tõeliste eksistentsiaalsete väärtuste jõudu.

2. Kaido Ole ‒ kellele ta ei meeldiks?
(1963)
Kaido Ole tööd liiguvad rahvusvahelisel kunstiturul. Juba mõned aastat tagasi müüs Christie’s tema maali The Band (57×57 cm, 2004) hinnaga 6875 naela (7 708 eurot).
Kui rääkida silmapaistvatest nüüdiskunstnikest, kes on oma loominguga otsekui manifesteerinud isikupära, siis on see Kaido Ole. Nüüdseks üks Eesti mainekamaid ja tunnustatumaid kunstnikke ja pedagooge on töötanud õppejõuna nii Tallinna Kunstikoolis kui ka Eesti Kunstiakadeemias dotsendi, professori ja maali õppetooli juhatajana. Ole on koos Marko Mäetammega esindanud Eestit ka nn kunstnike olümpial, mainekal Veneetsia biennaalil, ning teda on tunnustatud Valgetähe III klassi teenetemärgiga, kõnelemata arvukatest näitustest nii Eestis kui välisriikides. Ole loomingus on päevakorras pealtnäha tavapärased teemad ja lihtsad situatsioonid. Puhtad ühtlased maalipinnad, millel liigub tema tuntud markeeritud figuur, justkui vaid märk inimesest. Realistlikud kujutised maalidel vahelduvad abstraktsetega ning kompositsioonide üldmulje on väljapeetud, korrastatud ja “grammatiliselt korrektne”. Ole tegelased ja tegevused on mõistetavad, ent ometi viib kunstnik oma vaataja ülidelikaatsete tunnetuste ruumi, mille suured formaadid võimendavad mõtteks, millelt maailm oma tegelikus olemuses otsekohesena vastu peegeldub. Ole on kindlasti Eesti kunsti üks põnevaima sisemaailmaga looja, kelle teoste pragmaatiline lihtsus kombineerub väga mitmekihilise tulemusega. Kunstnik, kelle ülinauditav individualism pretendeerib alati suurematele üldistustele.

3. August Künnapu ‒ mitte ainult kuulus kassimaalija
(1978)
Haus galerii müüg hetkel kahte August Künnapu Santorini kasse kujutavat maali (mõlemad 50×60 cm, 2012) , kummagi hind on hinnaga 2300 eurot. Pildil kunstniku selja taga olev “Supilinna kass” (2013) on 150 x 120 cm hinna võib julgelt korrutada kahega, pigem isegi kolmega.
August Künnapu töid on iseloomustatud popkunsti kaudu: optimistlikud värvid ning rõhutatult naiivne teemavalik. Ta on tuntuks saanud tänu oma varjamatult lustakatele teemadele ning maalitehniliste trikkide asemel panustab ta siirale otsekohesusele. Tema töödel seiklevad tegelased ei ole psühholoogilise siseilmaga tüübid, vaid lihtsalt teravate värvivastanduste taustale kantud märgid. Seeläbi kõnetab Künnapu ka neid tähendusi ja stereotüüpe, mis ühiskonnas, kultuuris, meedias ja mujal on antud märgile külge poogitud.

EDASI LOE AJAKIRJA MOOD NOVEMBINUMBRIST!

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.