Kolm Eesti kloostrit, kuhu saad minna ka nunnaks hakkamata

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Kuremäe klooster. Foto: Visit Estonia

Kloostrid on põnevad paigad, neis on pühalikkust, rahu – ja ka seletamatut salapära. Sest kas mitte Pirita klooster ei inspireerinud Indrek Harglast kirjutama romaani “Apteeker Melchior ja Pirita kägistaja” ja mis toimus kõik veel “Viimses reliikvias”!

Olgu teie eesmärgiks leida meelerahu või ainest uue krimiromaani jaoks, nunnakloostrid on selleks parim paik ja õnneks on neid isegi eestis veel üksjagu alles.

Püha Eelkäija Skiita nunnaklooster

2012. aasta juunis pühitseti Saaremaal Reomäel Püha Eelkäija Skiita nunnakloostri hoone, mis on Eesti noorim kloostrihoone.
Kui Eesti esimene Eesti Apostlikule Õigeusu Kirikule kuulunud nunnaklooster pühitseti ajutistes ruumides sisse juba kolm aastat tagasi, siis kolmele nunnale kodu- ja tööpaigaks olnud kloostris on neid askeldamas nüüd juba kaks korda nii palju.

Kuna Reomäe nunnakloostris on ruumi kümnele nunnale, loetakse seda tänapäeva Euroopas juba päris suureks kloostriks.
Töökate nunnade juhtimisel toimib klooster isemajanduslikult – emakloostris Kreekas on mesilased, kitsed, lambad, põllumaad, juustutöökoda ja kõik muu toitu andev ning sealt tuleb toetust ka Eestisse. Eestis maalivad nunnad hinnatud ikoone, mis rändavad omakorda Kreekasse. Ja mõistagi saab klooster annetusi perelt, sõpradelt – klooster ega selle elanikud ei ole maailmast ära lõigatud. Kloostri uksed on avatud kõikidele huvilistele, kes tahavad kogeda rahu, näha ikoone, käia kirikus, viisakuse piiresse jäädes uudistada nunnade tegemisi.
Skiita on avatud palveränduritele ja külalistele iga päev kell 9-18. www.eoc.ee/est/ylamenyy/kirik/klooster

Foto: Wikipedia

Brigitiinide klooster Tallinnas Pirital

Vaieldamatult Eesti kuulsaima kloostri varemete kõrval tegutseb klooster edasi juba 1990. aastate algusest saadik.
1993. aasta sügisel saabus Ema Tekla esimesele visiidile Eestisse ning juba visiidi ajal langetati otsus naasta ja taastada birgitiinide järjepidevus ka Eestimaa pinnal. Varemete ülesehitamine polnud mõeldav ning seega algasid kloostri rajamiseks uue krundi otsingud. 1994. aasta kevadel oli ema Teresa tagasi koos kolme õega, seekord selleks, et jääda ja äratada ellu klooster, kuhu esimesed neli õde olid saabunud juba ligi 600 aastat varem – 1412. aastal.
Pirita kloostris elab praegusel ajal kaheksa nunna, kes on sündinud Mehhikos ja Indias. Et birgitiinide ordut iseloomustab austav suhtumine kõigisse inimestesse, nende usutunnistusest sõltumata, siis on ka kloostris kõik heade mõtetega tulevad inimesed alati oodatud.
Pirita kloostril on oma külalistemaja, mida peavad nunnad ja mis annab kloostrile olulise osa selle sissetulekust. Külalistemajas on paarkümmend tuba, kokku üle 40 voodikohaga. Ühele inimesele maksab öö 37 eurot ja kahele kokku 51 eurot. Kui jääte kauemaks kui kaheksa päeva, langevad hinnad märkimisväärselt.
www.birgittaguesthouse.ee

Foto: Scanpix
Foto: Scanpix


Pühtitsa Jumalaema Uinumise Nunnaklooster Kuremäel

Ida-Virumaal Kuremäe keskuses asuv Kuremäe klooster on rajatud 1891. aastal ja on ainuke Eestis tegutsev vene õigeusu nunnaklooster.
See on alati olnud püha paik. Iidsetel aegadel asus siin eestlaste hiiepaik ja mäe all ohvriallikas. Täna on allikas tuntud „püha allikana“ oma tervendava vee poolest.
Kuremäe on praegu ka Eesti suurim klooster – nunnakloostri ülema Filareta alluvuses ehk kloostri hingekirjas on kokku 170 nunna vanuses 20 kuni 87 aastat.
Klooster majandab ennast ise – jõukohast tööd loomade karjatamisest lihtsamate aiatöödeni leidub kõigile.
See on muutuv seltskond: Pühtitsa kloostri elanike vaimulik tase on kõrge ning just seepärast soovivad paljud vastavatud kloostrid oma kloostriülemateks just Kuremäel nunnakogemuse saanud õdesid.
Kloostri väravad on külastajatele tasuta avatud ja nii hoovis kui ka kirikus näeb nunnade igapäevaseid tegemisi. Kellele kloostrielu ja ajalugu rohkem huvi pakub, saab nunnadelt tellida tasulise ekskursiooni, mille käigus näeb kloostrikompleksi ja seal olevaid erinevaid kirikuid, kuhu omal käel ringi vaadates sisse ei saa.
www.puhtitsa.ee

Foto: Scanpix
Kuremäe klooster. Foto: Scanpix

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.