Kultuur

Kolm näitust, mille pärast tasub puhkuse ajal mõned tunnid galeriis veeta

Lastemood lööb laineid. Foto: Scanpix/Mailiis Ollino

1. Voronja galerii Peipsi ääres Varja külas, näitus “Avatud piirid”

Kuraator Peter Belyi on küll pealtnäha täiesti kaasaegne Peterburi mees, kuid tema kohaletoodud kunst räägib ainult  “tagasi loodusesse” saamise rõõmust.

Näituse moto on Puškini luuleread: “Sul aeg on õitsta – minul aga / aeg maha jätta õitsvat maad.” (tõlge August Sang). Selles peitub viide looduslikele protsessidele kui inimelu metafooridele, aga samuti sügavalt poeetiline Vene hing, mida Peipsi vanausuliste külades on tegelikult igal ruutmeetril võimalik kogeda, mitte ainult galeriis.

Näitusel osalevad kunstnikud, kes töötavad orgaanilise ja anorgaanilise maailma vaheliste seoste loomisega ning kasutavad kunsti loomiseks loodust või loodusest pärinevaid protsesse. Teisisõnu – see näitus kasvab, muutub, kohaneb maialmaga iga päev ja on iga päev seetõttu pisut erinev.

 

@kikasjaak #voronjagalerii #avatudpiirid #voronjagallery #openborders

A post shared by Voronja Gallery (@voronjagalerii) on

A magical samovar. #voronjagallery

A post shared by Joona Matias Toivanen (@jmtoivanen) on

2. Sirja-Liisa Eelma ja Krista Mölderi “Vajudes läbi” Okase majamuuseumis Haapsalus
Evald Okase majamuuseumi esimesel ja viimasel korrusel on ruumi ka teiste kunstnike töödele ning suvitajad saavad kuni 6. augustini osa väga õrnast ja tundlikust näitusest. See näitus on Piir (kunsti) olemise ja mitteolemise vahel.

Krista Möldrit huvitab viia fotograafiliste vahenditega (sh video) läbi üks tasandikutest, mis tooks välja eri tüüpi reaktsioonid lõpmatusele. Sirja-Liisa Eelma nihestab ruumi ja selle detailide tähendusi. Ruumiosade kujutamisega ja taasesitamisega maalivahenditite kaudu toob ta pindadesse pinnalisusesse sisse ruumi ja kolmanda mõõtme.

Loomulikult tasub vaadata ka Okase enda loomingut ja kui viitsite, siis ronida ka viimasele korrusele klaasikunstnike näitusele. Okas ei vaja ilmselt tutvustamist ja klaasikunstnike näitus annab vastuse mõne aja eest ühel klaasikunstnike üritusel õhku tõusnud küsimusele, miks neid üldse ei märgata ega tunnustata.

Evald Okase muuseumis on 6.augustini avatud Sirja-Liisa Eelma ja Krista Mölderi näitus “Vajudes läbi”. Foto: Silvia Pärmann

3. “Lastemood lööb laineid” Pärnu muuseumis
27. augustini on Pärnu Muuseumis vaatajatele avatud näitusel “Lastemood lööb laineid” (avapildil) on väljas rohkem kui 20 disaineri looming. Samuti rahvusvaheliselt tunnustatud lastemoe stilisti Kirsi Altjõe suur lastemoefotode näitus pealkirjaga “Pärnu, lapsed ja mood”.

Pärnu Muuseumi avar ajutiste näituste saal kutsub vaatama disainerite loomingut, tutvuma nende loomeprotsessidega, looma ise ja saama inspiratsiooni stilisti Kirsi Altjõe moefotodest!

Märksõnad: