Kuidas koju kunstiteoseid valida ja neid eksponeerida?

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Foto: Tõnu Tunnel

Kunstiga saab kodu kujundades i-le täpi panna. Õigesti valitud ja paigutatud kunstiteos pakub alati elamuse – nii iga päev pererahvale koju jõudes kui ka esimest korda saabuvatele külalistele.
Kuhu kunstiteos panna, kuidas seda valgustada? Kas valida maal, graafiline leht või foto? Ja kas kunst peab elutoa seinal olema ainult raamituna või on aeg nii konservatiivsest lähenemisest loobuda?
Ainult üks on kindel – ükski kodu pole liiga väike ja ükski eelarve liiga madal selleks, et end kunstiga ümbritseda.

LOE KA: Eesti kõige stiilsem poissmehekorter on täis kunsti ja disainiklassikat

1. Kunst mitte ainult seintel, vaid seinte asemel!
Suureformaadilise teose jaoks pole vaba seina? Kunstiteos võib toimida ka kui ruumijagaja. Väikese ruumi muudab põnevamaks ja avaramaks klaasist vahesein. Et tekitada privaatsust, on võimalik selle ette tõmmata ka kerge kardin – ent miks mitte luua suure maali abil korraga põnev ruum ja ühtlasi ka privaatsem pesa?

Foto: Tõnu Tunnel

2. Kunst igal esemel
Fotokunst ei pea alati olema seinal – see võib olla ka tarbeesemetel! Muuda oma diivan kunstiteoseks fotodega patjadega või vali lihtsalt õiged taldrikud!

Põll “Boho”. Foto: Valhalla Factory

Valhalla Factory asutaja ja disainer on elustiilifotograaf Terje Talpsepp, kes armastab Vahemere-hõngulist Skandinaavia disaini ja sisekujundust, kuhu tema fotodega aksessuaarid ideaalselt sobituvad.
Suurim valik Valhalla Factory trükitehnikaga valminud aksessuaare (padjad, pleedid, küünlad) on müügil Valhalla veebipoes.

3. Muuda sein kunstiteoseks fototapeediga!
Sisekujunduses kasutamise klassikaline viis – fototapeet – on arenenud väga-väga kaugele imalatest troopilistest vaadetest helesinise ookeani ja palmidega.

Rootis firma Rebel Walls AB mässab igavate seinte vastu. Nende fotograafid käivad ringi väga lahtiste silmadega ning ühte ajakirja lehitsedes sattusid nad interjöörifotole, kus oli näha vanadest kastidest ja lauajuppidest üles laotud sein. Mõningase detektiivitööjärel leidsid nad selle omaniku ja autori Armeni, lendasid kohale, pildistasid seina üles ja tegid sellest fototapeedi Industriel Urban Farm, L.A, vintage. Ruutmeetri hind on 50 eurot ning müügil on see leheküljel rebelwalls.com

 

4. Raamida või mitte?
Pildiraam tuleks valida arvestades nii tööd ennast kui ka ruumi stiili. Raam võimaldab lisaks kaitsvale funktsioonile võimaluse luua ka näiteks imelisi kujundusi, kui miksite ühes seinas erinevaid kunstiliike.
Raam ja klaas on kõige tavalisemad võtted tööde paremaks hoidmiseks, ehkki mitte kõik maalid ei vaja ilmtingimata raami. Vahel mõjub raamita töö paremini ning samas saab visuaalseid “raame” luua töö ümber ka muu sisustusega mängides.

Foto: Terje Ugandi

5. Kunsti ostmine ei ole vaid rikastele
Hulk häid kunstiteoseid ei maksa kuigi palju. Plakatikunsti kõrval on graafilised lehed ja illustratsioonid tavaliselt kõige soodsama hinnaga, nii et seda saab noor algaja kunstikoguja endale lihtsamalt lubada. Interjööris ei näe need üldsegi mitte halvemad välja, kui kuulsate maalikunstnike tööd! Ja kuivõrd puudub loogiline seletus, miks need palju odavamad on, siis ei jää see kindlasti alatiseks nii ja mõne noore illustraatori looming on maalist isegi parem investeering.
Ka noorte fotokunstnike looming on tihti väga soodsa hinnaga.

Stilisti ja moeillustraator Britt Samosoni loomingut on võimalik osta kümnekonna euroga väiksesformaadilistest postkaartidest – miks mitte neidki raamitult seinale panna? – kuni suuremõõtmeliste töödeni välja. Samosoni töid müüb kauplus SNOB Tallinnas Foorumi keskuses ning neid saab osta ja tellida ka tema enda koduleheküljelt: www.facebook.com/brittsamosondesign/
Foto: Terje Ugandi

6. Kunstiteos sobib igale poole!
Ära karda kunsti eksponeerida ka muudes ruumides peale elutoa – õige töö õige vormistusega sobib isegi terrassile või rõdule! Seal elatakse rohkem aasta soojemal poolel ja nii pole ka seal põhjust kunstist loobuda. Taaskord – õige vormistus (või siis emotsionaalselt või rahaliselt mitte kõige väärtuslikumad tööd) lubavad kunsti eksponeerida ka väljas. Katus võiks siiski olla ning töö tasuks paigutada nii, et sellele otsest päikesevalgust ei langeks.

Foto: Silvia Pärmann

 

7. Kunsti väljavalgustamine muudab kodu eriti šikiks
Hästi valgustatud ruumis pole ilmtingimata vajalik eraldi valgustuse paigaldamine, ent see annab alati parema tulemuse.
Valgustus täiendab tööd. Kunstiteoste valgustamiseks sobivaid lampe leiab kõikide suuremate valgustisalongide valikust. Kunstiteose eraldi väljavalgustamine nõuab aga ennekõike head elektritööde planeerimist juba siis, kui uut kodu ehitate või remondite.

Valgusti Ogle. Valgusti Ogle. Disain Form Us With Love, tootja ateljé Lyktan. Edasimüüja ELKE Mööbel, www.elkemoobel.ee
Valgusti Noc off. Hind 145 €. Disainer Smith Mattias, tootja Wrong.London for Hay. Edasimüüja ELKE Mööbel, www.elkemoobel.ee

 

 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.