Kümme asja, mille poolest Eesti on täiesti ainulaadne kogu maailmas

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Ei läinud sadat aastatki ja Pärnu rannas võib nautida kallima seltskonda ka enne abiellumist. Foto: Scanpix

1. Maailma ainus veealune vangla asub Paldiski lähedal Rummus. Nõukogude ajal tootsid vangid seal paekivikillustikku. Kaevandustegevuse lõpetamise järel täitus kaevandus kiiresti veega, mattes enda alla ka vangla hooned. Siniseks laguuniks kutsutav tehisjärv on nüüd populaarne ujumis- ja sukeldumispaik.

2. Maailma vanim säilinud viikingilaev avastati Saaremaal Salme alevikus. 7. sajandi esimesest poolest pärit purjelaev on umbes 12 m pikk ja 1,5 m lai, sele süvis on lastitult 40 cm.

3. Eesti esimene segarand avati Pärnus alles 1925. aastal – eraldiseisvate naiste- ja meesteranna vahel. Maailmas tähelepanu äratav oli aga karistus segaranda hiilinud mitte-abielupaaridele. Teada on juhtum, kus noorte inimeste paari karistati selle eest patu eest rahatrahvi ja sundabieluga.

4. Kõige rohkem rõngasriste maailmas paikneb Vormsi saarel Püha Olavi kalmistul, kus on üle 300 keldi ehk päikeseristi. Päikeseristis ühineb kristlik sümboolika eelkristliku päikeseringiga.

5. Maailma ainus KGB tegevust kirjeldav hotellimuuseum Hotell Viru ja KGB räägib muu hulgas KGB valvsa silma all kulgenud hotellielust ja Nõukogude propagandast, mille kohaselt legendaarse Viru hotelli ehitus pakkus tööd ja leiba nälja käes kannatavatele Soome ehitajatele. Ametliku versiooni järgi oli ju parim ehitaja tegelikult Nõukogude ehitaja.

Hotell Viru. Foto: Scanpix

6. Maailma pikim inimkett moodustati 23 .augustil 1989. aastal, mil kahest miljonist inimesest koosnenud ahel läbi Eestit, Lätit, Leedut. Nõnda protesteeriti 50 aastat varem Stalini ja Hitleri vahel sõlmitud sobingu vastu, millega kaks totalitaarset riiki, Saksamaa ja Nõukogude Liit, jagasid omavahel nende vahele jäänud riigid.

7. Vene impeeriumi esimene merekuurort asutati 1813. aastal Tallinna lähistel Kadriorus. Vene keisri õukonna, rikaste Vene ettevõtjate ning kõrgintelligentsi eelistatuimateks puhkepaikadeks kujunesid Haapsalu ja Narva-Jõesuu, mis on tänapäevalgi tuntud kuurortlinnad, nagu ka Pärnu ja Kuressaare.

8. Esimesed maailmameistri võistlused tõstmises reformitud tõsteföderatsiooni Federal Internationale Halterophile (FIH) egiidi all peeti 1922. aastal Estonia teatri laval. Viiest maailmameistrist kolm olid eestlased.

9. Euroopa pikim jäätee on mandril asuva Rohuküla ja Hiiumaal asuva Helterma avahel (24-27 km). Teadaolevalt kõige pikem Eestist alguse saanud jäätee oli 1323. aastal Saaremaa ja Lübecki vahel.

10. Esimesena kogu maailmas püstitati jõulukuusk Tallinnas: Mustpeadeks kutsutud vallaliste kaupmeeste gild laskis selle raekoja ette püsti panna jõuludeks1441. Gildi liikmed laulsid, jõid ja tantsisid ümber ehitud kuuse, peo kulminatsiooniks aga põletasid selle ära.

 

Allikas: “Üle 100 põneva põhjuse, et tulla Eestisse!”, väljaandja hotell Estoria.

LOE KA: Eestlanna jättis töö panganduses, kolis Lapimaale ja asutas ülieduka kosmeetikabrändi 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.