Mood

Läti ehtevõlur Laura Selecka toob oma brändi Sofia Lark Tallinna Disainiööle

Sofia Larki ehteid saab osta Disainitänavalt ning Eesti uuest ehete e-poest wuruhi.com. Foto: Silvia Pärmann

Mis sind ehtedisaini juurde viis?

See oli juhuste jada, mis lasi mul esimest korda näha inimest minu loodud ehteid kandmas. Ma olen lapsepõlvest saadik olnud meisterdaja. Lõhn, kogu keskkond ja loomingivabadus, mis töölaua taga valitsevad – see on osa samast maagiast, see on minu jaoks nagu meditatsioon.

Palun räägi, mis inspireerib sind looma?

Erinevad lood on mind alati köitnud. Uus kollektsioon räägib loo naisest. Ma küsin erinevaid küsimusi.

Kes sinu meelest on naine? Kes oled sina? Kes on põhjala naine? On ta õrn ja habras – aga ainult siis, kui see on sobilik? Kas temas on jõudu, mehelikku jõud? Sellepärast on mu läbivaks motiiviks liblikas ja materjaliks pronks.

Milline naine on sul ehteid luues silme ees?

Kindlasti iseloomuga naine, selline, kellel on oma seisukoht. Minu meelest põhjamaade naised on sellised. Erilised, iseseisvad ja väga targad.

Kui ma loon ehteid, on mul väga konkreetne naine silme ees. Tema auks kannab bränd ka nime Sofia Lark – ta on mu vanaema. Ta oli alati väga ilus, isegi rasketel aegadel ja kui oli keeruline hea välja näha. Minu Läti kliendid on samasugused. Olen käinud Tallinnas ja naised on ka siin väga elegantsed. See on fantastiline!

Milliseid materjale sa kasutada ning mis on olnud kõige ebatavalisemad?

Raske öelda, mis on ebatavaline. Ma olen hiljuti kasutanud kuivatatud õunu kombineeritult merevaigu, plastiku ja vasega. Aga mida iganes ma kasutaks, sel pole otseselt tähtsust, see on lihtsalt eneseväljenduse viis. Mul ei ole otsest soovi kasutada ebatavalisi materjale, ehkki ma seda tegelikult tihti teen.

Kas sa jälgid trende? Mis ehtekunstis juhtuma hakkab?

Ei, ma ei järgi trende. Sofia Larki ehete juures on oluline individuaalsus, kvaliteet ja pärand. Ehted peavad kestma kaua, nii et mu kliendid saaksid neid edasi anda oma lapselastele.

Kes on sinu enda lemmikdisainerid?

Loodus! Mulle meeldivad paljud disainerid, ma imetlen paljusid, aga mu lemmikuks on ikkagi loodus.

Kas su enda ehtekollektsioonis on mõni väga eriline ehe?

See on keeruline küsimus. Iga ehe seondub minu jaoks emotsiooniga. Sõrmus, mille mu isa andis mu emale päeval, kui mina sündisin või sõrmus, mille mu abikaasa mulle pulmapäeval andis. Nende kahe vahel ei suuda ma valida, kumb oleks mu lemmik.

Mida teed ja lood järgmisena?

Ma töötan edasi, loon ja räägi lugusid.