Meriti Raju proovib elada nii, et igal õhtul oleks tunne, et just sellist elu ta tahtiski

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Foto: Triin Maasik

Kuidas sai Joogafestival alguse?
Joogafestivali idee tuli mul 2010. aastal sõna otseses mõttes Haapsalu Piiskopilinnuse hoovist. Käisin seal kaasaga sügisel jalutamas ja mulle kangastus seal liikumas suvisel ajal palju joogamattidega rahvast. See oli hästi selge pilt või isegi nagu filmikatke, nagu keegi oleks korraks kõik need inimesed linnusehoovi projitseerinud.
Ja siis ma võtsin selle pildi oma teadvusse vastu ja tõrjusin kohe välja. Mul on nimelt umbes keskkoolist saadik olnud hullumeelselt kiire, mul on endale kõrged nõudmised ja mul tekib palju ideid, mida teostan suures osas ise. Seega ma ühest küljest teadsin, et nii suurt üritust koos sellega kaasneva stressiga ma teha ei taha, see lihtsalt ei mahu mu päevakavasse!
Ja unustasin mõne ajaga kogu loo, seepärast ma isegi ei tea, millal see täpselt oli. Olin tegelikult käinud korra kundalini jooga festivalil Prantsusmaal, aga ma ei tundnud, et see mind otseselt oleks mõjutanud, pigem sündis see pilt ikkagi Haapsalu linnusehoovist.
Umbes pool aastat hiljem, 2011. a aprillis Hollandist külas olnud sõbrannale Haapsalu linnusehoovi näidates tuli mu juurde täpselt seesama pilt. Seekord meenus mulle ka esimene visioon ja ma ütlesin selle idee oma sõbrannale välja. Tema asus kohe ideed toetama ja pakkus ka välja esimese peaesineja (Daniel Strausseri, kes osutus väga populaarseks ja kes on ka üks tänavustest peaesinejatest).
Tundsin sel korral ära, et see on minu kohustus idee realiseerida ning sellest ajast peale hakkas justkui kõik mind sel teel toetama. Tagasilööke oli väga vähe selle poolteise aastase ettevalmistusperioodi jooksul, mis eelnes esimesele joogafestivalile, ja ma teadsin seepärast kindlalt, et see on õige asi!
Hakkasin kohe tegutsema ja kui kutsusin kokku sõbrad, kes võiks korraldamisega aidata, oli meid ühel hetkel 16!
Mõni kuu hiljem asutasime MTÜ Joogafestivali, millel on neli liiget: Anne Kallas, Ireen Järvekülg, Ülle Jehe, Merit Raju. Meie olemegi korraldajate tuumik, kes töötavad festivali nimel kogu aasta, lisaks on meil veel neli kuni kuus iga-aastast abilist omas nišis: Mihkel Lubi on meie tehnikakunn ja kogemustepagas, Hälys Laanemäe vabatahtlike juht, Kent Raju Kala Ruudus agentuuriga teeb meile kõik visuaalse, Kati Valbet on kohapealne dekoraator ja aitab ka bazaari korraldusega, Sirli Seliov on meie staažikas bazaariingel, Monika Kuzmina ja Media Marketing on abiks PR poole pealt, Regina Sirendi aitab mitmete erinevate ülesannetega. Minu teemad on programm, turundus, FB, veebisait ja üldküsimused. Ja ligi 70 abivalmis vabatahtlikku igal festivalil kohapeal! Olen väga tänulik, sest ainult sellise abiväega need festivalid sündida saavad.
Muidugi oleme ka ülitänulikud kõigile osalejatele, keda on aastate jooksul olnud paaaalju! Esimene joogafestival toimus 2012. a suvel Haapsalus ca 800 osalejale ja sellest ajast peale igal suvel. Sel suvel toimub juba kuues joogafestival ja viimati oli osalejaid kokku juba umbes 1400.
Ja oleme teinud ka kolm Joogafestivali talvisel ajal Tallinnas, aga hetkel on jaksu vaid kord aastas jätkata. Muidugi on ajaliselt ja rahaliselt alati pingeline, aga aastas korra oleme me valmis selle panuse rõõmuga andma, et maailm oleks parem paik, inimesed tervemad ja rõõmsamad!
Tänavune joogafestival toimub 22. ja 23. juulil Haapsalus – parimad juhendajad Eestist ja välismaalt, 17 joogastiili, muusika, tants, taimetoit, 100 kauplejaga bazaar, alkoholivaba tantsupidu, lustlik lasteprogramm, gongiöö ja päikesetõusujooga mõnusas õhkkonnas – see kõik kokku loobki Joogafestivali. Kõigile, kes on joogast kasvõi ainult mõelnud.

LOE KA: Joogafestivali peaesineja on imekauni tämbri ja tunnetusega muusik Sudha Londonist

Mis sind selle korraldamise juures endiselt köidab?
Mulle tundub joogafestivali korraldamise juures jätkata igati loomulik ja hea. Tavaliselt sünnib järgmise joogafestivali programm mu peas suurelt jaolt kahe festivalipäeva vahelisel ööl, kuna esimene festivalipäev on olnud minu jaoks hästi inspireeriv ja motiveeriv. Ja siis on üpris loomulik ka soov seda programmi päriselt näha ja teistele pakkuda (noh, ise me, korraldajad, üldiselt eriti osaleda ei saa, aga seda feelingut nautida küll!)

Mida erilist on oodata selle aasta festivalilt?
Sel aastal lisandub joogafestivali ruumidele Haapsalu linna algkool, kus toimub näiteks eriline ööprogramm – Jagaspace’i tervendav gongiöö. Linnusehoovis saab samuti möllata tavapärasest kauem – linnuse sulgemiseni südaööl.

Joogafestivalile on kutsutud parimad õpetajad Eestist ja välismaalt. Eestisse saabuvad üheksa välisõpetajat ning kümneid kohalikke õpetajaid ja muusikuid.
• Peaesinejaks on tänavu Taani juurtega Londonis elav muusik Sudha, kelle hääl on tõesti imeline! Ja ta toob oma muusikaga välja ka meie südame hääle! Sudha laupäevaõhtune kontserdil musitseerib ta oma kaaslasega kahekesi.
• Daniel Strausser juhendab hatha joogat ja meditatsiooni ning särab kindlasti ka seekord oma sarmika huumoriga.
• Erilisi tantratöötubasid: paaridele (sh sõbraga), üksi osalemiseks või ainult naistele viib läbi kogenud tantraõpetaja Shanti Limnell Soomest koos abiõpetajaga.
• 62-aastane eestlane Vaike Kermas Rootsist toob Eestisse uue stiili, MediYoga, mida kasutatakse 156 Rootsi haiglas taastumiseks ja mida on palju teaduslikult uuritud.
• Esmakordselt on Eestis Anna Wan ja Jürgen Hergenröder partnerjoogat õpetamas. Kes on osalenud, on vaimustuses!
• Aleksei Kazubski on rändur, tantsija, vinyasa, hatha jooga ja pilatese proff, kes suveti Eestis ja toob meile seekord vinyasa jooga.
Üles astuvad ka armastatud joogaõpetajad Eestist – Jocke Salokorpi, Piret Jõemägi, Kadi Toompere, Virge Naeris, Liina Ravneet Elvik, Katri Ristal, Arne Lauri, Tom Valsberg jt.
Lisaks joogaõpetajatele avardavad silmaringi jooga elustiiliga seonduvad loengud nt toitumisnõustaja Liis Orav, doktor Riina Raudsik, maailmarändur Jesper Parve, ultrasportlane Rivo Sarapik meeste juturingiga jt.

Millistest joogatundidest või loengutest soovitad osa võtta alles algajatel
joogatajatel ning mida soovitad edasijõudnutele?

Joogafestivalil on sel aastal esindatud lausa 17 joogastiili. Nii helilisi kui vaikseid, nii füüsilisi kui rahulikke, tantrast tantsujoogani, naistejoogast ja naistetantraast naerujoogani. Samuti oleme mõelnud lastele ja beebidele, rasedatele, meestele ja ka terviseprobleemidega inimestele (Vaike Kermase MediYoga tunnid, Riina Raudsiku ja Liis Orava loengud).
Valik on lai, millest saab igaüks endale valida sobivaima:
• Eelistad füüsilist aktiivsust? Vali vinyasa jooga, akrojooga, yogafunc, naerujooga.
• Tahad tasa ja targu joogale läheneda? Vali rahulikumad stiilid nagu radža jooga, partnerjooga, hatha jooga, tantra, päikesetõusujooga või peaesineja Sudha kontsert ja hääletöötoad.
• Tahad sisemist tööd endaga, meelerahu ja tasakaalu? vali Daniel Strausser meditatsiooni töötuba, takistuste eemaldamise protsess e Dhyana jooga, tantra või Sudha südame hääle töötoad.
• Soovid lihtsalt inspireerivaid loenguid kuulata? Siis sulle sobib Riina Raudsik, ajurveeda ekspert Kaja Keil, Aale-Triinu Sonn või Liis Orav immuunsust tugevdavate toitude teemal, aga ka Jesper Parve loeng mehe väest.
• Kui tahad midagi hoopis teistsugust, vali Rivo sarapiku meestering või Mirjam Hakkaja juhendamisel ajurveeda massaaži kogemus või Weleda või Hauschka ekspertide praktilised ilutöötoad kingitustega osalejatele.

Millega sa veel tegeled peale Joogafestivali korraldamise?
Praegu võtab Joogafestivali kõrval kõige suurema osa ajast Hingele Pai ajakiri, mida oleme teinud kahekesi autori ja fotograafi Marju Randmer-Nellisega varsti peaaegu aasta. Praegu valmistame ette kolmandat Hingele Pai numbrit, sügisnumbrit (ma tean, et juulikuus ei tohi sõna “sügis” öelda, aga eks ettevalmistusi tuleb juba teha, et ajakiri saaks septembris ilmuda :).
Annan Tallinnas ka joogatunde ja aitan Kreekas elaval sõbrannal pereistanduse oliiviõli ja oliive Eestis soovijatele toimetada.
Võimalikult palju aega püüan veeta ka oma 4-aastase pojaga – see tähendab siis minu jaoks paljuski hilistel õhtutundidel töötamist, aga lapse säravad silmad on seda kahtlemata väärt!

Kuidas kirjeldaksid enda riietumisstiili ja kust ostad enamasti riideid?
Naiselik, romantiline, naturaalne. Eelistan mugavust ja võimalikult naturaalseid materjale nagu puuvill, siid ja vill ning armastan eelkõige kleite. Eelistan oma ostud teha teise ringi poodides või siis soetada kleit välismaisest veebipoest või mõnelt eesti disainerilt. Suvise maiguga kleite kannan siidi-villa segust retuusidega aasta läbi, lihtsalt sulemantel on paks ja maani ja enamik käike saab tehtud autoga.

Mis on su mantra mille järgi sa elad?
Et endal oleks hea, teistel oleks hea ja maakeral oleks minuga hea. Ja et igal õhtul oleks tunne, et just sellist elu ma tahtsingi!

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.