Maailm ja maitsed

Moodne iidvana Viin – kaasaegsete elamuste jahil sajanditevanuses linnas

Viini raekoda. Foto: Scanpix

Nordica lendab Tallinna ja Viini vahel meeldivalt sageli ja väga sobivatel kellaaegadel. Nii saad alustada mõlemal suunal päeva mõnusalt pika hommikusöögiga ja jõuda kahetunnise lennu järel täiesti värskena kohale.

Viini reipana jõudmine on elutähtis, sest linn lihtsalt kutsub ette võtma lõputuid jalutuskäike mööda vanalinna, losse, parke, muuseume,  butiike ja hiiglaslikke outlete.

Muuseumikvartal ei vaja isegi esimest korda Viini sõitvatele inimestele tutvustamist, kohe selle kõrvalt algav Neubau (7. linnajagu) pakub kauneid pastelseid värvitoone majaseintel ning väga kirjut valikut disainipoode ja kohvikuid.

Kui veel mõne aasta eest võis Viini restoranimaastikku kirjeldada pigem kui igavat ja konservatiivset, kus tõesti suurimateks elamusteks jäidki šnitsel, Sacheri tort ja kõigi maailma maitsete läbisegi proovimine Naschmarktil, siis nüüd on linn täis hea interjööriga ja loomingulise köögiga söögikohti, kokteilibaaridest rääkimata.

On ilmselge, et pärast sellist jalutamis- ja söömisorgiat vajab inimene aega lihtsalt logelemiseks, soovitavalt koos jalamassaažiga. Eestis elades läheb pidevalt meelest, et spaakultuur võib kusagil veel suurem olla ‒ tavaliselt on Pärnu ja Kuressaare spaadega ära hellitatud eestlasi mujal ootamas vaid pettumus. Viini päevaspaade kohta seda kindlasti öelda ei saa. Rahvalikematest äärelinna suurtest termidest ja saunadest kuni südalinna butiikspaadeni välja ‒ igale eelarvele ja temperatuuritaluvusele on midagi.

Pärast sellist värskendust on keha ja vaim valmis järgmiseks väljakutseks, milleks – ma tean, te juba ootasite seda lõiku – on ostlemine. Kui teie jaoks ei ole linnapuhkus täisulik ilma korraliku ostutuurita, siis planeeriga kindlasti vähemalt üks lisapäev – üle Euroopa kuulus Designer Outlet Parndorf ei ole lihtsalt veel üks pood, see on terve eraldi linn. Ooperiteatri juurest sõidavad sinna bussid ning umbes poole tunniga jõuab jõuab klassikalise kultuuri templi juurest moodsasse ostukultuuri pühamusse. Vaik on vaimustav kogu aeg, kuid moenädalate hooajal (järgmine on septembris) võib osta soodsalt rõivaid ja jalatseid, mida modellid päev varem veel uusi kollektsioone tutvustades laval kandsid.  Aga millistesse kõrgustesse on jõudnud poodlemine kohalike disainerite butiikides, saab teada altpoolt.

 

VAATA

Vaata Viini läbi Polaroidkaamera

Instant Tours on üks lahedamaid linnareiside korraldajaid: Polaroidi kaamerad käes, tutvuvad huvilised kas linna tähtsamate vaatamisväärsustega või siis peateelt kõrvale jäävate põnevate kohtadega. Tuuri lõpuks on igaüks endale ka väga lahedad reisifotod pildistanud, need saab ju ka kohe kätte.

Tuuride korraldajad on tõeliselt head Poraroidi eripärade tundjad (ehkki see on maailma lihtsaim kaamera) ning teavad väga hästi oma kodulinna kauneimaid vaateid, parimat tänavakunsti ning kõige värvikamaid kohti.

Volkstheater

Arthur-Schnitzler-Platz 1

1889. aastal rahva nõudmisel asutatud teatrit peetakse saksakeelse kultuuriruumi kõige olulisemaks teatriks. Ja viimased paarkümmend aastat on saksakeelne teater olnud kõige uue alguseks teatrimaailmas.

Kui kesine saksa keele oskus etendustest aru saada ei luba, siis teatri kultuslikus Red Baris kõlab tavaliselt muusika ja keerutavad vahel plaate ka DJ-d.

 

I’m sorry for the things I said about winter in Vienna before climbing up to the roof of The Palace of Justice. (Yes, you can enter the Justitzpalast without being prosecuted, just need to pass the security). #splashofgold #grayday #grayzone #vienna #winterinvienna #wonderful_places #theprettycities #rooftopwithaview #justizpalastwien #flynordica #beautifuldestinations #viennaisalwaysagoodidea #estravelgram #placetoremember

A post shared by Silvia Pärmann (@silvia.parmann.photography) on Feb 10, 2018 at 5:42am PST

SÖÖ

Justiitspalee kohvik

Schmerlingplatz 11

Vähesed inimesed lähevad kohtusse vabatahtlikult ja rõõmuga, kuid Viini justiitspalees (Justizpalast) juhtub seda alailma: linna südames asuva maja viimasel korrusel on katuseterrassiga kohvik-söökla. See ei paku ausalt öeldes küll suurimaid maitsenaudingud, ent ülisoodsaid elamusi ja hindamatuid vaateid Viini katusemaastikule. Viimast kaunistavad ohtrad skulptuurid ja kuldsed tornid, mida tänava tasapinnalt hästi ei näegi.

Motto

Schönbrunner Straße 30

Motto on Viini nüüdisaegse restoranikultuuri lipulaevaks olnud viimased 40 aastat ja suudab olla igal aastal ikkagi hetke kõige trendikam koht. Mittemidagiütleva ukse taga on ülimalt šikk interjöör ja läbimõeldud menüü, rääkimata vaimustavast kokteilibaarist.

OSTA

Atelier Stossimhimmel

Stoß im Himmel 3

Kaheksa ehtedisaineri stuudio ja kauplus Viini elegantses vanalinnas on parim ehtepood kogu riigis. Seltskond on aja jooksul pisut vahetunud, kuid see on alati koosnenud kaheksast väga kreatiivsest ja pööraselt ilusaid ehteid loovast naisest.

Ferrari Zöchling

Kirchengasse 27

Viis aastat tagasi sündinud naisterõivaste bränd on tänaseks üks Austria tuntumaid ja omanäolisemaid. Brändi taga seisab disainer Romana Zöchling teadis ülikooli lõpetamise järel, et moemaailmas läbi löömiseks on tal kaks võimalust: minna välismaale mõne tuntud moemaja juurde tööle või luuua oma bränd ja töötada 24/7. Kõigi moefännide rõõmuks valis ta viimase. Parim valik tema loomingust ja võimalus ka järgmise hooaegade kollektsioone piiluda avaneb moelooja stuudio-kaupluses 7. linnaosas.

Ostutuur koos Luciega

Ostlemine on Viinis viidud täiesti uuele, võiks öelda et keiserlikult kõrgele tasemele. Linna moe- ja disainimaailm on kirju, ehkki kohalike pärlite ülesleidmine nõuab head eeltööd. Kui ise kõiki stuudioid ja butiike kaardistada ei jõua, siis saab minna stiilsele ostutuurile koos New Yorgist pärit ja nüüd juba aastaid Viinis elava Luciega. Ta teab kõiki kohalikke moeloojaid ja ehtedisainereid, kes on teadmist väärt, ja võib kokku panna ka tuuri vastavalt sinu huvidele.

PUHKA

Kempinski the Spa

Schottenring 24

Luksuslikust Kempinski hotellist ei ootakski midagi vähemat kui linna kõige hedonistlikumat päevaspaad, mis on avatud õnneks ka neile, kes hotellis ei peatu. Auru- ja leilisaunad (Austria saunakultuuris ei kanta ka segasaunades kunagi ujumisriideid!), lõõgastav bassein ja absoluutselt taevalik puhkeruum mõnusate lamamistoolide ja maheda muusikaga on iseenesest juba täiesti piisav. Kui saad seda lubada, siis kingi endale ka mõni massaaž. Kõige tavalisem tund aega kestev klassikaline massaaž maksab 120 eurot.

Shofah Spa

Säulengasse 13

Kui Kempinskis pealelõuna veetmine kipub minema kallimaks kui kogu ülejäänud reis, siis õnneks leidub linnas ka demokraatlike hindadega kohti.  Fantastilise massaaži ja särava naeratuse ja hea puuviljavaliku otsinguil tasub alati vaadata Tai poole – Viinis tasub seega vaadata linna vanima Tai spa Shofah poole.

Hinnad moodustavad vaid murdosa kampinski omadest ja ehkki suplemiseks sobivat basseini tõesti pole, on enesetunne sealt uksest väljudes täpselt sama hea. (Või isegi parem, kui mõelda ka säästetud rahale.)

Skipping my every winter trip to Asia this year clearly has an impact on me. This is where I spent the whole evening in Vienna – @shofahspa , the first Vienna Thai Spa. #winterinvienna #vienna #spamood #itscoldoutside #shofahspa #luxurymoments #girlswhotravel #citybreak #weekendinvienna

A post shared by Silvia Pärmann (@silvia.parmann.photography) on Feb 16, 2018 at 2:27am PST

MAGA

Altstadt Vienna

Kirchengasse 41

45 toaga Altstadt on ilmselt üks parimaid butiikhotelle kogu Austrias. See on tõeline disaini- ja kunstiparadiis, kus tubadest võib leida isegi Andy Warholi töid ning igal hommikul ootab külalisi fuajees seinal selle päeva näituste soovitus.

Ja ehkki toad on sellised, et neist on kahju lahkuda, mõjuvad hotelli hommikusöögisaal ja raamatukoguga lounge täpselt samamoodi. Hommikusöögimenüüst leiab iga päev tavapärastele roogadele lisaks eripakkumise, näiteks pošeeritud muna šampanjakastmes. Õhtuti võib aga diivanitel kunstiraamatuid lehitsedes või malet mängides kaotada lihtsalt ajataju.

Igal pärastlõunal ootavad külalisi kellaneljakoogid ja kuum tee.

I was so exited about seeing Vienna after couple of too long years. But now I think I just might stay in tonight. And maybe tomorrow as well. #altstadtvienna #luxuryhotelsworld #luxuryhotel #smallluxuryhotelsoftheworld #viennalife #stayingin #amazing_places #eveningslikethis #girlswhotravel #KÄT #katdesign #paradiseisnotaplaceitsastateofmind

A post shared by Silvia Pärmann (@silvia.parmann.photography) on Feb 8, 2018 at 12:13pm PST