Maailm ja maitsed

Puerto Rico hääletas USA 51. osariigiks saamise poolt. Mis nüüd edasi saab?

Puerto Rico. Foto: Vida Press

Puerto Ricos toimus pühapäeval rahvahäletus, milles elanikud andsid oma eelistuse USA osariigiks saamisele.

Rahvahääletuse tulemus on USA jaoks küll mittesiduv, kuid nagu ütles Puerto Rico kuberner Ricardo Rossello: saar saatis sellega tugeva ja selge sõnumi USA-le.

Puerto Rico majanduses on keerulised ajad juba mitmendat aastat järjest ning suur osa elanikest on emigreerunud USAsse, kus on paremad võimalused tööd leida. Viimase kümne aasta jooksul on USA-sse emigreerunud peaaegu pool miljonit puertoriikolast.

Puerto Rico ligi 2,26 miljonist hääleõiguslikust valijast osales referendumil ligi 23 protsenti.

Mitu opositsioonierakonda boikoteeris hääletust.

See ei ole esimene kord, kui Puerto Ricos selle küsimusega seoses rahvahääletus toimub, kuid eelmistel (2012 ja 2004) toimunud hääletustel pole liitumise pooldajaid olnud valijate hulgas nii palju. Puerto Rico on olnud USA territoorium tegelikult juba 1898. aastast alates, kui see võideti Hispaaniaga toimunud sõja tulemusena. 1952. aastal said Puerto Rico elanikud isegi USA kodakondsuse, kuid neil ei ole tegelikult kaugeltki mitte võrdsed õigused ülejäänud USA kodanikega ega territooriumil samad õigused osariikidega. Näiteks ei ole elanikel õigust osaleda ei USA presidendi ega kongressi valimistel.

Kuigi Puerto Rico kuulub Ameerika Ühendriikidele, nimetatakse seda maaks või “sõltuvaks riigiks”. Puerto Ricol on rahvusvahelistel spordivõistlusel, näiteks olümpiamängudel, eraldi võistkonnad.

Hetkel ei muutu Puerto Ricosse reisimisel selle hääletuse tulemusena midagi. Võibolla ainult see, et hääletusega tõusid nad korraks jälle rahvusvahelise meedia huviorbiiti ning riigi turism kasvab pisut – mida sellele paradiisirandadega maale oleks tegelikult ka kõige rohkem vaja.

Puerto Rico asub Kariibi mere loodeosas Dominikaani Vabariigist ida pool Puerto Rico saarel ning mitmel väiksemal saarel, millest tuntumad on Mona, Vieques ja Culebra.