Seentest kasvatatud peakatted jõuavad moelavale

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Eesti Kunstiakadeemia moeosakonna magistrantuuris õppiv Niine on juba terve esimese semestri tegelenud seentest naha kasvatamisega. “Peamiseks ideeks on seeneniidistiku kasvuomaduste kasutamine,” avaldab moedisainer. “Kasutan seda niidistikku liimina, mis kasvab läbi pudeda substraadi, milleks on rukkiterad.” Niine sõnul kasutatakse peakatete kuju saavutamiseks vorme, mis on õmmeldud kilest ning spetsiaalselt vilditud ja aurutatud mütsidest. Need on peakuju järgi välja viilitud penoplastiplokkidest ja ka majapidamises leiduvatest esemetest, nagu kausid, vaasid jms.

Moelooja arvates on tegemist tõelise tulevikumaterjaliga, millel on meeletu potentsiaal. “Seenenahast saab luua nutikaid materjale ja erinevaid kasulikke detaile nii moe-, arhitektuuri- kui ka ehitusvaldkonnas,” kinnitab Niine. “Miks mitte kasutada seda tulevikus ka mitmesuguste kunstmaterjalide aseainena? Moevaldkonnas saab see asendada näiteks loomanaha.” Disaineri sõnul on Eestis sellise materjali jaoks soodne kasvukeskkond ja biosfäär.

Kogu protsess toimub laboris ning on erinevalt tavapäraselt vägagi keskkonnakahjuliku mõjuga rõivatööstusest igati loodussõbralik. “Minu unistuseks on kasvatada kunagi riideid vormides, ilma ühegi õmbluseta,” avaldab Niine. “Senised katsetused on tõestanud, et seda on võimalik teha, mis annab indu saada tehnikaid veel paremaks.”

Tartu Kaubamaja keskuses toimuva Moekuulutaja erietendus tulevikumoest jõuab lavale laupäeval, 10. märtsil kell 14. Etenduse stilist Mariliis Niine on valinud rõivad kodumaiste disainerite loomingust, mida täiendavad tema enda loodud uudsest materjalist peakatted.

Mariliis Niine

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.