Stella Soomlais: “Lasen materjalil särada!”

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Foto: Tõnu Tunnel

Juuli alguses oma nahatöökoja Telliskivi Loomelinnaku külje alla endisesse Balti Jaama turu juurviljasaali kolinud ja seal ka poe ja galerii avanud disainer Stella Soomlais täitis sellega pika unistuse omaenda kauplusest.

1. Mida tähendab mood sinu jaoks?
Kuna mood on äri ja nagu iga teinegi äri, siis see võib olla kohati päris räpane ja tekitada seeläbi palju küsimusi.

2. Räägi meile enda loomingust, mis teeb need unikaalseks?
Minu looming eristub, kuna disainin eesmärgiga luua võimalikult pika elueaga tooteid. See tähendab, et pakun hiljem hooldusteenust ja võimalust materjali taaskasutada. Seepärast on minu kotid osalt kokkukruvitavad ning ühtegi dekoori ei ole ilma funktsioonita. Ma ei kasuta oma disainis pealeõmmeldud detaile, vaid lasen materjalil särada. Kõik selleks, et hiljem oleks kott kergelt hooldatav ning detailid vahetatavad ning nahk pikas perspektiivis maksimaalselt taaskasutatav.

3. Millal tegid enda esimese käekoti?
Esimese käekoti tegin põhikooli ajal koos emaga. Olime suvevaheajal vanaemal külas, seega otsisime näputöö jaoks tegevust ning vanaema, kes on vanakooli inimene ehk oskab kõike ise teha, õpetas meile makramee tehnikat. Kuna niisama ei viitsinud ei mina ega ema punuda, siis võtsimegi eesmärgiks valmis teha kott. Kandsime seda kotti emaga päris ohtralt ja see on mul kuskil senini alles. Täiesti iseseisvalt õmblesin aga esimese koti keskkoolis, kus andsin vanadele velvetpükstele uue elu. Esimese nahast koti tegin aga Tartu Kõrgema Kunstikooli I kursusel semestritööna.

4. Mis andis sulle tõuke teha enda bränd?
Teadsin juba Tartu Kõrgemasse Kunstikooli astudes, et tahan selle elu ära proovida, seega tegin teel loogilisi valikuid. Magistriõpingute ajal hakkasin brändi arendamise nimel ka süsteemselt tööd tegema. Üks asi viis teiseni ja siin ma nüüd olen.

5. Mis sulle kogu selle loomis- ja teostusprotsessi juures kõige rohkem meeldib?
Kõige enam meeldivad mulle kaks etappi – esiteks leiutamise see faas, kui pea läheb lahti ja mõte hakkab jooksma ning ideele hakkab tekkima reaalne plaan. Selle protsessiosa juures suudan ma olla hetkes ja nautidagi tegevust ennast. Teisena meeldib mulle lõpptulemuse saavutamine, kui kott on hea saanud ja kõik lõiked on korras ning prototüüp valmis. Siis on võimalik midagi reaalselt ette näidata ja katsuda – mõnus rahuldus.

6. Kui peaksid kirjeldama ühe sõnaga enda loomingut, mis see oleks?
Põhjendatud.

 

7. Kes on see naine, kes kannab sinu kotte?
Minu kliendi kohta käib ilmselt hästi ütlus “Ta ei ole nii rikas, et osta endale odavaid asju” ehk ta on inimene, kelle jaoks on oluline nii materjali kui töö kvaliteet. Talle on oluline toote pikaajalisus ja samuti teadmine, et see on tehtud Tallinna väikeses nahastuudios. Järjest enam on mu kliendi jaoks ka oluline minu brändi kontseptsiooni üks tähtis osa ehk materjali taaskasutus. Kunagi sain määratleda ka oma kliendi ametit, mis oli suhteliselt kontoripõhine, kuid tänaseks päevaks on selles osas minu klientide profiil palju muutunud ja nende seast leiab nii üliõpilasi, kultuuriinimesi, ettevõtjaid kui ka poliitikuid.

8. Mis on sinu kõige suurem õppetund olnud selles äris?
Probleemist tuleb rääkida, nii leiab ka suurim mure lahenduse. Lõppkokkuvõttes taandub kõik inimestele ning inimesed on ju toredad ja head.

9. Mis tüüpi kott võiks kuuluda iga naise aksessuaaride hulka?
Ma ei arva, et sellist kindlat aksessuaari olemas on – igaühel on omad vajadused ja eelistused. On inimesi, kes ei saa läbi väikese clutch-kotita ja neid, kelle jaoks on asendamatu hoopis seljakott.

10. Kust sa leiad inspiratsiooni?
Loon kotte lähtuvalt vajadustest ehk peaaegu alati on minu inspratsiooniallikaks vajadus lahendada funktsionaalsuse küsimus.

11. Milline on su kõige aegade lemmikuim kott, mille oled teinud ja miks?
Minu senine lemmik on seljakott, sest selles on mõnus kooslus esteetikast ja funktsionaalsusest. Lisaks on see mulle südamelähedane, kuna just seljakoti tootearenduse käigus olen enda jaoks brändi kontseptsooni edasi arendanud ja disainipõhimõtteid detailsemaks mõelnud.

12. Kus sa näed ennast 5 aasta pärast?
Arvan, et 5 aasta pärast arendan ma endiselt oma brändi, kuid olen jõudnud redelil kõrgematele astmetele. Mul on peas ideaal, mis kogu aeg täieneb ja kohaneb reaalse maailmaga, seega tegemist jagub. Mul on eesmärk anda endast oma võimaluste piires maksimum selleks, et nahkkottide tarbimise harjumus muutuks – et inimesed oleksid teadlikumad nii materjalist kui ka võimalustest, kuidas kotti hooldada ja (taas)kasutada. Usun, et 5 aasta pärast olen teinud esimesed sammud selleks, et nahkkottide müümise asemel ma hoopis pakuksin teenust.

13. Millist nõu annaksid nendele inimestele, kes tahaksid samasse ärisse astuda?
Mõtle välja, millist elu tahaksid elada 5 aasta pärast ja hakka otsast pihta. Teekond on igal juhul raske, kuid sellest ei maksa heituda. Elu ongi igasuguseid probleeme ja takistusi täis, kuid peaaegu alati on kõigele ka olemas lahendus. Kui aga millessegi panustada, mis meeldib, siis on ka kindel, et on näha ka tulemust.

14. Mis on sinu lemmik mantra või tsitaat, mille järgi sa elad?
Käitu teistega nii, nagu sa tahad, et sinuga käitutaks.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.