Ilu

Toitumisnõustaja Signessa Kalmus: “Jõulud on vaid kord aastas ja traditsiooniliste roogade nautimine ei too kaasa veel tõsiseid terviserikkeid”

Foto: Jüri Seljamaa

Sellel, kes järgib kindlat menüüd, soovitab Signessa päeval süüa kergemaid toite ja tarbida õhtul mõõdukalt kõike. “Jõulud on vaid kord aastas ja traditsiooniliste roogade nautimine ei too kaasa veel tõsiseid terviserikkeid.” Kuid ta paneb südamele, et pole kasulik, kui terve nädala toidud koosnevad vaid rammusast, sest olulisim on vaheldusrikkus.

“Näljahäda ei kimbuta ja pooleks aastaks ette süüa pole võimalik. Miks siis ennast täis tuupida ja halva enesetunde pärast ägiseda? Pilgeni täis kõht surub vägisi diivanile. Ja hiljem imestame: miks kilosid juurde tuli? Pigem ürita võtta võimalikult väikesed portsjonid ja maitsta erinevad toite. Teine suutäis on sama maitsega ja pole sugugi parem kui esimene,” selgitab Signessa.

Kui jäid mõtlema, mis see pisike kogus tähendab, siis selleks andis Signessa ka täpsemad juhised: “Kaks kuni kolm keskmise suurusega verivorsti, peotäis praekapsast ja kartulit tõsta taldrikule mitte rohkem kui kaks tükki.”

Vorstikestele alternatiiviks toob ta veel ka praeliha või kapsast täis topitud kana. Muide, ka ahjus valmistatud forell ja lõhe sobivad imehästi.

Kellele meeldib pakkuda kartusalatit, siis poe omad unusta kohe ära, sest need nõretavad teadagi majoneesist ja see oleks sangakestele küll üks lubamatu pühasöömaaeg. Selle asemel sega ise kodus kõik kokku maitsestamata jogurti ja kümneprotsendise hapukoorega, millele lisa natuke Põltsamaa sinepit. Maitse pidavat ära petma küll.

Signessa tuletab veel ka meelde, et kindlasti ei tohi ära unustada värskeid puu- või juurvilju. “Ahjus küpsetatud kaalikas ja porgand, punapeet, toored köögiviljakangid, erinevad värsked salatid liharohke laua juurde. Samuti suur-suur puuviljavaagen, mis ei tohi tühjalt seista!”

Alkoholi osas soovitab Signessa samuti mitte üle pingutada, kuid pits viina pidavat takistama rasvade ladustamist organismis …

LOE KA: Treener Katrena Tenno pühade ajal enesepiitsutamisse ei usu: ” Söö ja joo, mida soovid, kuid mõõdukalt”