Üksteist kultuslikku disainerit, keda peaksid teadma

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Disainiklassikud.

Viimased 100 aastat on olnud murrangulised sisustuse ja disaini ajaloos. Julgust lahendada asju teistmoodi, ajastuste ülest isikupära ning uusi stiile loonud disainereid on rohkem kui kunagi varem.
Sisustushuvilistel on disainiaardeid jahtides kindlasti hea teada, milliste disainerite töö mitte kunagi oma väärtust ei kaota. Need on üksteist disainerit, kes on viimase sajandi jooksul kõige enam mõjutanud seda, millised meie kodud välja näevad.

Philippe Starck (sündinud 1949)

Philippe Starck on leiutaja, looja, arhitekt, disainer, kunstiline juht ja ilmselt leiaks tiitleid veelgi. Paljud on tuttavad tema mööbli ja muude sisedisaini elementidega.
Philippe Starckile on kahtlemata XX sajandi prantsuse disaini kuvandis üks kandvamaid jõude. Ent tema looming on nii mahukas ja mõjukas, et teda võiks vabalt ka Euroopa disiani üheks kandvaks jõuks nimetada.
Pingi Bubu (1991), hambaharja Dr. Kiss (1996) ja Harcourt’i pokaalide kõrval on kuulsaim kindlasti sidrunipress Juicy Salif Alessile aastast 1990.
1980. aastal asutas ta oma büroo, et hakata tootma varem loodud esemeid. Äriliselt kõige edukamaks esemeks kujuneski Juicy Salif, paljudelt sisekujundusvaadetelt tuttav skulpturaalne vorm. Tegu on kindlasti ühe enim kõneainet pakkunud esemega disainiajaloos. See annab võimaluse käsitleda seda kui edeva ja ebafunktsionaalse nn disaineseme musternäidet. Seda eset on käsitletud pigem võrgutava kui funktsionaalsena.
Ent superstaaril Starcklil on ette näideta loomulikult veel kümneid ja kümneid tooteid alustades vannitubadest ja lõpetades valgustitega.

Philippe Starcki nägemus ideaalsest linnarattast kannab nime Pibal.

 

Philippe Starcki tsitrusepress Alessile.

 

Patricia Urquiola (sündinud 1961)

Hispaanlannast tootedisainer ja sisearhitekt on teinud tänaseks koostööd kõigi maailma suuremate disainmööbli tootjatega ja loonud interjööre nii muuseumitele kui hotellidele. Ehkki sündinud Hispaanias, on ta viimased 20 aastat töötanud disainimekas Milanos.
Tema kõige tuntumate tööde hulka kuuluvad Vicenza Juveelimuuseum, Mandarin Oriental Hotel Barcelonas, tema disianitud tooteid leiab BMW, Flosi, Missoni, Moroso, Officine Panerai, Agape, Alessi, Mutina ja paljude teiste kollektsioonidest. Tema töid ei leia mitte ainult disainipoodidest vaid ka disainimuuseumitest üle maailma.

Patricia Urquiola oma loominguga.

Barber & Osgerby

Rahvusvaheliselt tuntud disainerid Edward Barber ja Jay Osgerby asutasid 1996. aastal Londonis oma stuudio. Vaid mõne aastaga sai sellest nimekate klientide ja mainekate kaubamärkide hulgas otsitud koht. Nende tööd varieeruvad tootedisainist, nagu piiratud väljalaskega seeriad, mööbel ja valgustid, kuni riigihangeteni, nagu 2012. aasta olümpiatõrvik ja tööd Ühendkuningriigi rahapaja (Royal Mint) jaoks. Samuti rakendavad nad oma loovust näituste ja hotellide kontseptsioonide loomisel.
Nende klientide hulka kuuluvad rahvusvaheliselt tuntud disaintoodete kaubamärgid, nagu Knoll, Cappellini, B&B Italia ja Flos Itaaliast, Sony, Swarovski ja Saksamaa disaintoodete kaubamärk Vitra. Lisaks sellele on Barber ja Osgerby oma loomingulisust rakendanud näituse-, poe- ja hotelliruumide kujundamisel.

Barber ja Osgerby stiilinäide.

Oki Sato (sündinud 1977) ehk stuudio Nendo

Disainer ja arhitekt Oki Sato on rahvusvahelise disainikogukonna särav täht. 1977. aastal sündinud arhitekt avas 2002. aastal Tokios Nendo disainistuudio. Juba 2005. aastal laiendas ta oma tegevust Milaanosse ja vaid mõned aastad hiljem, 2012. aastal, omistasid rahvusvahelised stiiliajakirjad Elle Decor ja Wallpaper Oki Satole tiitli „Aasta disainer“. Tuntud kaubamärkide nimekiri, kelle heaks Nendo töötab, on nagu maailma sisekujunduse valdkonna “kes on kes”-nimekiri. Lisaks tellimustele mööblitootjatelt nagu Kartell, Cappellini ja dePadova ning valgustuse (Foscarini), lauanõude (Baccarat) ja muude tarbekaupade tootjatelt tegeleb ta ka sisekujundusega. Näiteks kujundas Nendo rahvusvaheliste kaubamärkide Puma ja Louis Vuittoni müügisaalid.

Oki Sato ehk Nendo

George Nelson (1908–-1986)

USA disaineri Nelsoni looming on lihtne, värvikas, kasutajasõbralik ja väga lihtsalt äratuntav. Ta on loonud mitmeid tänaseni väga kuulsaid disaintooteid alustades mängulisest “vahukommidiivanist” Marshmellow ja mitmed seinakellad ning lõpetades esimese L-kujulise kirjutuslauaga, mis kujunes praeguste töökohtade eelkäijaks.

George Nelson

Charles (1907–1978) ja Ray Eames (1912–1989)

Ameerika disainiklassikud, oma ajast selgelt ees olnud multimeediategelased. Arhitektiharidusega Charles Eames töötas koos abikaasa Rayga, kes oli õppinud maalikunsti ning see duo lõi kõike filmidest näitusekujundusteni, ent ajalukku on nad läinud siiski oma mööblidisainiga, mis on saanud 20. sajandi klassikaks.

Kuulsad Eamesi toolid on maailma ühed enam kopeeritud esemed.

Eero Saarinen (1910-1961)

Soome päritolu, ent peamiselt USAs tegutsenud arhitekt ja mööblidisainer kasvas üles arhitektuuri ja disaini maailmas, tema isa oli Soome staararhitekt Eliel Saarinen, kelle loodud on ka näiteks Kultuuriministeeriumi hoone Tallinnas.
Eero Saarineni vineer- ja plastmööbel on väga hinnatud tänapäevani. Tema tool Tulip ja ümmargune söögilaud on ajastu disainiikoonid, mis on tootmises siiani.

Saarineni kuulsamaid teoseid toodab praegu Knoll.

Arne Jacobsen (1902-1971)

Taani arhitekt, disainer ja üks Skandinaavia moodsa arhitektuuri mõjukamaid esindajaid on mitmete ikooniliste mööbliesemete autor, millest kuulsaim on kahtlemata toolid “Sipelgas” ja “Muna” ja “Luik”, mis said algselt loodud interjööri osana Kopenhaageni hotelli SAS Royal Hotel.

Arne Jacobseni ikoonilised toolid.

Le Corbusier (1887–1965)

Šveitslast Le Corbusier’d (passi järgi nimega Charles-Édouard Jeanneret-Gris) peetakse 20 sajandi kõige mõjukamaks arhitektiks. Ta muutis linnarahitektuuri nägu, aga tegeles ka palju tootedisainiga, tema looming on isegi mõnevõrra utoopiline, oma ajast ees ja demostreerib tema ajastu uute materjalide ja tehnoloogia võimalusi.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.