Viis kõige värvilisemat linna maailmas, mis ei asugi Indias

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Kaplinn. Foto: Silvia Pärmann

India linnade värvikus on jäädvustatud arvukatel fotodel. Ent maailm pakub rohkem võimalusi värvidemängu nautida ja need viis kohta ei jää oma värvikirevuselt ja maalrite loomingulisuselt Indiale alla.

Kaplinn, ennekõike Bo Kaap ja Muizenberg

Lõuna-Aafrika kõige šikim linn Kaplinn oskab värve kanda. Mitu selle linnaosa võivad julgelt prenendeerida maailma kõige värvikamate paikade tiitlile.

Bo Kaap on viimaste aastate moefotograafide lemmikpaik, pakkudes mõnusas kliimas väga ektravagantselt värvilist keskkonda.

Romantilised kalurimajakesed Muizenbergis on aga sellele rannale korduvalt toonud ühe maailma kauneima ranna tiitli. Kalurid neid tänapäeval enam ei kasuta, turistid on majakesed üle võtnud.

Kaplinn. Foto: Silvia Pärmann

Stockholmi vanalinn

Skandinaavia kaasaegsed monokroomsed interjöörid ei ole mitte kuidagi seotud Rootsi pealinna ekstrejööriga. Ilmselt ongi tänane mustvalge interjööritraditsioon kujunenud vastureaktsioonina vävidesse uputatud vanalinnale.

Stockholm. Foto: Vida Press

Bhalili küla Marokos

Maroko kunagise pealinn Fezi külje all asuv Bhalili küla muudab värve iga nurga taga ja igal aastal, võtab silme eest kirjuks ja eksitab käänuliste tänavatega, hoolimata oma väiksusest.

Kui kujutleda “Miami Vice’i” värve ja tõsta kõik need roosad ja kollased majad Maroko külasse, lasta neil natuke päikese käes pleekida ning panna sportautode ja kaatrite asemel liikuma eeslid, saab Bhalili.

Nagu sellest veel ei piisaks, vahetuvad Bhalili värvid igal kevadel mingite reeglite ja tabudeta. Ühel päikesepaistelisel päeval täituvad tänavad redelite ja parasjagu kõige soodsama hinnaga värviämbritega ning mehed ja naised võõpavad talvega luitunud majad üle. Fuksiaroosaks, helelillaks, indigosiniseks, võilillekollaseks.

Bhalil. Foto: Silvia Pärman

Gamcheoni linnaosa Busanis Lõuna-Koreas

Gamcheon on värviküllane labürint, mis haldusterritoriaalselt on siiski Busani linnaosa, mitte lõbustuspark või kaasaegse kunsti teos.

Alguses oli Gamcheon peamiselt roheline: mitte eriti jõukas linnaosas üritati endale võimalikult palju söödavat kraami ise kasvatada. Kui mõni koht on odav ja roheline nagu Gamcheon veel mõni aeg tagasi, siis on kohe kohal kunstnikud, kes soodsat ja mõnusat kodu otsivad.

Alguses värvisid kunstnikud asumi üle, joonistasid seinad täis, tegid hulga kujukesi ja skulptuure. Järgemööda avati kohvikud, disaini- ja käsitööpoed, galeriid ja väikesed muuseumid ning nüüdseks on Gamcheon üks Aasia põnevamaid ja suuremaid kunstiprojekte.

Ehkki hulk kunstnikke on väikestesse majadesse sisse kolinud, pole kuhugi kadunud ka vanad asukad. Nad kastavad ikka rahulikult oma katuseaias paari tomatitaime ning kogunevad õhtuti maja ette naabriprouadega juttu ajama ja inimesi vaatama.

Busan. Foto: Silvia Pärmann

Sými saar Kreekas

Pisike Sými saar Rhodose rannikust 41 kilomeetri kaugusel näeb välja, nagu oleks seal peale arvukate paatide randunud ka paar vikerkaart.

Linna rõõmsad värvid peegeldavad väga ausalt kogu sealset muretut elu. Sými ei ole lasknud ennast häirida sellest, et jõukust toonud laevatööstus on hääbunud ja elanikke hiilgeajast peaaegu kümme korda vähemaks jäänud.

Turistid armastavad Sými värve ja jätavad meelsasti oma raha inimestele, kes on saarele jäänud.

Symi saar. Foto: Silvia Pärmann

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.